Хемангиом

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
Хемангиом

Хемангиомът е доброкачествено образувание, които се оформя при кръвоносните съдове, повърхността на кожата и най-вече – черния дроб. Хемангиомът се оформя още в утробата и човек се ражда с него.

Хемангиомът представлява червена подутина, която с времето намалява своите размери. Образуванието е резултат от сплетени кръвоносни съдове и все още не са ясни точните причини, поради които се оформя.

Образуванието не предизвиква болки и смущения на местата, в които се е оформило, заради което лечението не е наложително. Червената подутина обаче е доста неестетична и хората с хемангиом предпочитат да я премахнат.

В началото хемангиомът е плоска червена линия, която с времето нараства. Най-често хемангиомът е единичен, но при някои хора могат да се образуват и повече от един, на различни места по тялото.

Уголемяването на хемангиомът трае до 2-та година на детето, след което започва да се смалява, а до 10-годишнината в по-голямата част от случаите изчезва напълно.

Видове хемангиом

- плосък хемангиом – виненочервено образувание, което най-често се появява по слепоочията, устните и езика;

- пунктиформени хемангиоми – различни по цвят петна, които могат да появят на различни места по тялото;

- звездовидни хемангиоми (съдови звезди) – петна във формата на звезда, която по появява по лицето и деколтето;

- кавернозни хемангиоми (пещеристи) – това е най-тежката форма на хемангиоми, които освен по видимите места на тялото се появява и по вътрешните органи.

Симптоми при хемангиом

Хемангиом

Хемангиомите по кожата на главата и тялото са видими и не предизвикват никакви оплаквания при хората, които ги имат.

Когато образуванието обаче се намира в носа, черния дроб или върху очите, може да предизвикват болки. Ако хемангиомът е в носа, пациентът изпитва болка при дишане, ако около око – проблеми със зрението.

Болката в корема сигнализира за хемангиом на черния дроб. При редки увеличения на образуванието може да се появява и съпътстващи симптоми като безапетитие или гадене.

Диагностициране на хемангиом

Когато хемангиомът е на видимо място, не са необходими никакви изследвания за неговото диагностициране. При съмнения за хемангиом в някои от вътрешните органи, се назначава ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография.

Лечение на хемангиом

По-голямата част от хемангиомите не се нуждаят от специфично лечение. Само с някои случаи и то по настояване на родителите образуванието се премахва чрез лазерна хирургия, тъй като е неестетично и детето с хемангиом има проблеми със самочувствието.

Към лазерната хирургия се прибягва и когато образуванието пречи на жизнено важен процес като дишането или болките, които предизвиква, са нетърпими. Ако хемангомът е върху черния дроб, при операцията по отстраняването му се премахва и част от органа.

Повечето хемангиоми намаляват размера си и изчезват с годините, но ако този процес се забави, лекарите предписват кортикостероиди или бета-блокери, за да премахнат образуванието.

Усложнения при хемангиом

Възможно е образуванието да започне да кърви при удар или друга травма. В този случай може да се изпита силна болка. Удареното място веднага трябва да се превърже, за да се предотврати инфекция.

Ако до няколко минути кървенето не спре, трябва да се потърси лекарска помощ.

Понякога по-големите образувания в черния дроб могат да предизвикат изменения на коремната стена. Възможни усложнения са кръвоизливи или тромбози в рамките на самия хемангиом или с попадане на кръв в жлъчните пътища, в перитонеалната кухина със съответните клинични белези.

Тези услужения се появяват, само когато хемангиомът нарасне повече от 5 сантиметра, при което се затруднява проходимостта на стомашно-чревния тракт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest