Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Полицитемия

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190208
Полицитемия

Полицитемия представлява състояние, което се наблюдава при покачване на броя на еритроцитите в кръвта. Полицитемията е известна още и като еритроцитоза.

Видове полицитемия

В науката са известни два основни вида полицитемия-относителна и истинска. Количеството на еритроцитите обикновено се повишава само при истинската полицитемия.

Трябва да знаем, че при нея свръхпроизводството на еритроцити не балансира недостига на кислород, а е резултат от изплъзване на производителя от обичайните контролни механизми на организма.

При относителната полицитемия имаме видимо покачване на количеството на еритроцити в кръвта, но главната причина за това явление е намалена кръвна плазма.

Относителната полицитемия обикновено е вследствие на загуба на течности в тялото, стрес, обезводняване, изгаряне.

Причини за полицитемия

Полицитемията може да е причинена от много фактори. Предпоставки за появата на това състояния са честото повръщане, перманентната дехидратация, обширни изгаряния по тялото, пребиваването на голяма надморска височина, шок, употребата на тютюн и тютюневи изделия, проблеми със сърцето, дихателна недостатъчност, прием на еритропоетин и др.

Понякога полицитемията може да е породена и от болест, известна като полицитемия вера. Това е заболяване, при което се наблюдава повишаване на еритроцитите, хемоглобина и общия обем на кръвта. В същото време производството на еритропоетин е потиснато.

Полицитемия вера е рядка болест, която засяга двама на всеки сто хиляди души от населението. Заболяването е по-характерно за хора, които са навършили 60 години. За съжаление причината за поява на полицитемия вера все още не са известни на специалистите.

Симптоми за полицитемия

Заболяването обикновено протича бавно и изисква известно време, докато се сигнали подсказващи за него. Обикновено пациентите усещат обща отпадналост и слабост, умора, световъртеж, раздразнителност, объркване, замаяност.

Налице са още повишено кръвно налягане, увеличен далак, увеличен черен дроб, сърбежи, промяна в цвета на кожата, главоболие, оток, пареща болка в пръстите, зрителни проблеми, кръвотечение от носа, шум в ушите, зачервяване на някои области от тялото, най-вече лицето и главата.

Изгаряне

Диагностициране на полицитемия

Тъй като заболяването се развива доста бавно и промените става плавно, много често то бива откривано случайно, при изследване за някоя напълно различна болест. За да постави точна диагноза, лекарят се осланя на анамнеза, клиничната картина и данните от лабораторните изследвания, отчели редица показатели.

Специалистите обръщат внимание на нивото на хемоглобина, хематокрита, еритроцитите, тромбоцитите, левкоцитите и др. Понякога може да се наложи и провеждането на други процедури, включително ехографско изследване, биопсия, изследване на еритропоетин, измерване на артериално насищане с кислород и др.

Всички тези изследвания трябва да се извършат, тъй като в противен случай полицитемията може да се обърка с други състояния като дехидратация, хипоскопия, лечение с кортикостериди и мъжки полови хормони.

Лечение на полицитемия

Една то целите на лечението е понижаване на вероятността от възникване на съдови проблеми. Специалистите се опитват да намалят нивото на еритроцитите, а и да предотвратят тромбоемболични инциденти. За целта те си служат с няколко подхода. Един от тях е кръвопускането - метод познат на медицината от векове.

При него през определен период от време се изпуска известно количество кръв от болния, като нейното количеството не трябва да е повече от петстотин милилитра. По този начин се наблюдава понижаване на хематокрита до стойности под 45 процента.

Този клиничен способ спомага за загуба на желязо. Ето защо, докато трае тази манипулация, се наблюдава перманентен умерен железен недоимък.

С нея обаче не трябва да се прекалява, тъй като може да стане причина за желязодефицитна анемия. Тези процедури трябва да се извършват много внимателно и поради причината, че голяма част от пациентите са на възраст и имат сърдечни проблеми.

От значение е също така да се знае, че по време на лечението не трябва да се ползват железни препарати, тъй като те биха увеличили наново количеството на кръвните клетки.

При недобро повлияване на кръвопускането, както и при високо количество на тромбоцити, може да се пристъпи към подтискане на функцията на костния мозък. Тази терапия обаче си има минус и той е, че може да стане причина за поява на остра левкоза.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest