Сперматоцеле

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
сперматоцеле

Тестисите представляват мъжки семенни жлези, къде образуват сперматозоидите и хормонът тестостерон. Наподобяват двойка яйцевидни образувания и се намират под основата на половия член. Намират се извън коремната кухина, защото се нуждаят от по-ниска оптимална температура.

Тестисът е овално тяло, което е леко удължено и странично приплеснато. Върху задния ръб на тестиса се разполага надсеменникът. Вътрешната част на тестиса е разделена на 200-300 делчета, като всяко едно съдържа извити каналчета, обединяващи се, от своя страна, в прави каналчета, които се свързват и образуват мрежата на надсеменника.

От тази мрежа започват изнасящите каналчета, които са насочени към главата на надсеменника. Те пък формират канала на надсеменника. Както става ясно, тестисите имат много сложна структура, в която могат да възникнат различни проблеми и болестни състояния.

Сперматоцелето представлява болестно състояние, при което се наблюдава разрастване на нетипична торбичка в областта на надсеменника на тестиса – тръбичката, която се намира над тестисите и има функциите да събира и транспортира спермата. Състоянието е познато още и като сперматична киста и е сравнително често срещано при мъжете.

Причини за сперматоцеле

Не е уточнена точната причина за възникване на сперматоцеле, а специалисти в областта все още правят проучвания по въпроса. Възможно е да е причинено от блокиране в тръбичките, които са разположени в самата глава на епидидима. Различни възпаления и травми в областта също могат да са причина за развитие на сперматоцеле. Не изключено в някои случаи да се касае и за вродено състояние.

Симптоми при сперматоцеле

В много от случаите състоянието не е съпроводено от оплаквания и е възможно мъжът съвсем случайно да си напипа бучица над тестиса си. В други случаи пък се подува целият скротум. Ако не се диагностицира рано, сперматоцелетo може да нарасне повече и да започне да предизвиква симптоми като болка и дискомфорт в областта, зачервяване на кожата на скротума и чувство на тежест в засегнатия тестис.

Тъй като в много от случаите сперматоцелето не причинява характерни оплаквания, то може случайно да се открие при преглед при уролог. Всеки мъж, който усети някакви подувания и бучки в областта на тестисите си, трябва задължително да потърси лекарска помощ, за да се отхвърлят сериозни причини за бучката, каквато е ракът на тестисите.

Диагностициране на сперматоцеле

Поставянето на диагнозата се извършва след преглед от специалист-уролог. Ако по време на прегледа не може да се постави точна диагноза, то най-вероятно трябва да се извършат и допълнителни тестове, които да потвърдят или отхвърлят диагнозата.

Сперматична киста

При първия метод с помощта на светлина, която се насочва в областта на скротума, специалистът може да прецени дали масата в бучката е течност или е твърда. Ако е течност, това е индикация за сперматоцеле, но ако е твърда бучка, най-вероятно става въпрос за по-сериозно състояние, което задължително изисква уточняване. Този метод със светлина се нарича трансилюминация.

Ако чрез светлина лекарят не успее да открие какъв е проблемът, може да се прибегне до назначаване на ултразвук. Чрез него с помощта на звукови вълни се получава образ в областта и така може да се различи дали става въпрос за сперматоцеле, както и да се изключи рак на тестисите.

Поставянето на правилна диагноза е много важно, за да не се пропусне замаскирал се тумор в областта. В много редки случаи се назначават компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.

Лечение на сперматоцеле

Сперматоцелето не е заболяване, но всяка една нередност в областта на тестисите изисква уточняване. То не може да изчезне само, но в същото време не се нуждае от специфично лечение.

Лекарят може да предпише болкоуспокояващи медикаменти, ако мъжът изпитва болки. Когато малкото по размер сперматоцеле не предизвиква болки и не нарастват, не се налага никакво лечение.

Възможно е да се назначи процедура за отстраняване на проблема, която се нарича сперматоцелектомия. Известно време след нея трябва да се носи бандаж.

При мъже, които не желаят да се подложат на такава операция, е възможно да се направи опит да се източи течността от кистата и същевременно стените на кухината ѝ да слепят чрез специално вещество. Така ще се предотврати повторното развитие на сперматоцеле, като в същото време ще се съхранят функциите на тестиса.

Единствената профилактика, която може да се осъществи срещу сперматоцелето, е да се избягват травми в областта и възпалителни процеси.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати