Байпас бива наричана операция, с която се прави нов път за протичане на кръвта, в случаите, когато дадена артерия е блокирана. Най-често запушени са онези кръвоносни съдове, които захранват нашето сърце.
По самата си същност, тази операция представлява поставяне на кръвоносен съд, който е взет от нашето тяло преди запушването и се слага след запушването на дадената артерия. Кръвта преминава по този нов път и клетките не страдат от недостиг на кислород и храна и поради тази причина не са заплашени от инфаркт.
Най-често байпасът се налага да бъде поставен, когато е налична исхемична болест на сърцето и стенокардия. В по-редки случаи, байпасът се прави в краката, поради наличието на периферна артериална болест, което значи, че в краката липсва достатъчно приток на кръв. И в двата случая тези състояния се дължат на наличието на атеросклероза.
Тази операция е една от най-често прилаганите в световен мащаб, но в никакъв случай не е от най-леките. В такива случаи възстановяването на пациента може да отнеме седмици, дори месеци.
В много от случаите прогнозата е добра, но това зависи до каква степен е увредено сърцето или краката преди самата интервенция. Ако байпасът бъде поставен след сърдечна атака и сърцето в някаква степен е вече увредено, е много вероятно, да не се почувстваме толкова жизнени, колкото сме били преди операцията.
Около 90% процента от англичаните например, имат продължителност на живота още 5 години, след поставянето на байпас. Вероятността да имаме пълноценен начин на живот след тази операция зависи от това дали ще направи промени към по-добро. Правилата за здравословен начин на живот при наличието на исхемична болест на сърцето и атеросклероза, трябва да бъдат стриктно спазвани.