Бобът е много често използван продукт в българската кухня. Той може да бъде сух или зелен, като от това зависи как се приготвя. Има много варианти да приготвите вкусно ястие с боб, но е задължително първо да го сварите.
Можете да запечете сухия боб на фурна, след като сте го сварили, да го направите на боб чорба, боб яхния, салата с боб.
Зеленият фасул е изключително подходящ за яхнии, туршия, паниране, както и печене, пържене, задушаване.
Днес ще разгледаме колко вода е необходима за сваряване на боба. Зрелият фасул трябва да се измие и да се накисне във вода за поне няколко часа, преди да се вари, защото така се готви много по-бързо. След като отцедите накиснатия продукт, можете вече да го сложите в тенджера за варене.
За яхния: Водата за варене на боба, която ще налеете в този момент, трябва да бъде студена и да покрие боба напълно - поне 3 пръста над него. Когато тя заври, се изхвърля и се налива нова, но този път гореща, около 2 пръста над боба. Вече можете да процедирате с останалите стъпки от рецептата за яхнията.
За чорба: Налейте отново студена вода на боба, която да бъде поне 3 пръста над него, изчакайте да заври и я излейте. Налейте гореща вода – ако бобът е бил 500 г, водата трябва да бъде 3 литра. Довършете чорбата според рецептата.
Този продукт се среща в множество различни видове, които отнемат различно време за готвене, затова най-добре е да се следват указанията на опаковката.
Ако ви се намира вече количество варен боб, то почерпете идея за нещо вкусно с боб:
- боб на фурна;
- пълнени чушки с боб;