Зеленият лук е незаменима съставка в много кулинарни рецепти. Изненадващо той намира не значително приложение и в козметиката, макар двете думи - лук и козметика да звучат като оксиморон. За козметични цели изненадващо се използват всички части на ценния зеленчук.
Лукът има това приложение поради богатството на витамини. Действието на активните вещества се проявява много ефективно при маските със зелен лук. Те действат срещу стареенето на кожата, изразяващо се в появата на пигментни петна.
Високото съдържание на аскорбинова киселина води до регенериращо действие върху кожата и затова е удачно да се ползва при маски срещу бръчки. Аскорбиновата киселина има и избелващ ефект и премахва пигментните петна по кожата.
Фолиевата киселина и кобалтът помагат при отстраняването на лезии, следствие на кожни заболявания, обриви и възпаления. Така маските със зелен лук подпомагат оздравителните процеси в кожната тъкан.
В зеления лук се съдържат също калий и биотин. Те овлажняват кожата и я правят гладка и сияйна. Тя запазва по-дълго младежкия си вид и еластичност.
Чудесна маска за подхранване и овлажняване на кожата може да се направи от перата на зеления лук. Необходимото количество е 1 супена лъжица, която да се смеси с 1 яйчен жълтък. Със сместа се намазва лицето така, че да образува тънък филм по кожата. След като маската изсъхне, се отстранява като се измива с топла вода.
Маска за всякакъв тип кожа от зелен лук също е много лесна за изпълнение. Зеленият лук се смила с месомелачка и получената каша се нанася за 30 минути върху лицето. Измива се с топла вода.
Кашата от смлян зелен лук може да се използва и като маска при изгаряне след слънчеви бани. Просто се нанася на болезнените места, тъй като притежава оздравително и противовъзпалително действие.
При всякакъв тип маски с лук остава въпросът как да се отстрани миризмата на лук от кожата. Това става с тампон, напоен с лимонов сок, чрез измиване с маслиново или ленено масло или от разтвор на няколко капки етерично масло от жасмин, разтворено в литър вода.