Мозъчният център, който отговаря за усещането за болка, се активира всеки път, когато човек чува обидни думи по свой адрес. Това твърдят учени от университета „Фридрих Шилер” в Германия.
Достатъчно е за човек да чуе само думи като „мъчителен”, „ужасен”, „страдащ”, и онази част в мозъка му, която пази спомените за прежвян болезнен опит, се активира моментално.
Психолозите провели експеримент с участието на 16 доброволци, които чели свързани с болката думи и при това ги визуализирали. След това те били помолени да направят отново упражнението, но мозъкът им бил отвлечен с логически задачи, докато четяли думите.
По време на експеримента мозъкът на участниците се сканирал при помощта на функционална магнитно-резонансна томография. Когато участниците изговаряли думи, свързани с болка, матрицата на мозъка, която отговаря за болката, се активирала.
Така наречената „матрица на болката” е място в мозъка, в което се съхраняват отминали спомени за болезнен опит, които служат като напомняне с цел избягване на подобни ситуации за в бъдеще.
Психолозите стигнали до извода, че негативните думи, които изобщо не били свързани с болката като „отвратителен”, „страшен”, „противен”, изобщо не активирали матрицата на болката.
При четене на позитивни думи, както и на неутрални, матрицата на болката също не се активира. Но когато човек чуе обида по свой адрес, тази област в мозъка веднага става активна.
Според учените това е причината, поради която хората наистина изпитват болка, когато някой преднамерено или без да е искал, ги е обидил. Тогава може да се каже, че думите наистина са накарали някой да изпитва усещане за болка, твърдят специалистите.
В такива случаи просто човек трябва да намери начин да усети положително въздействие върху психиката си. Спецовете съветват при подобно усещане човек да не се отдава на болката си и да се самосъжалява, а да го сподели с приятели, за да се разсее.