Използвайки дани за продължителността на телефонни разговори, учените са установили, че жените по време на най-фертилната фаза на цикъла /когато оплодотворяването е най-вероятно/ са склонни по-рядко да звънят на бащите си, а в случаите когато бащите им се обаждат, са склонни бързо да приключат разговора.
Вероятно такова безсъзнателно поведение е свързано с миналото, когато избягването на бащите по време на възможно оплодотворяване, е спомагало за избягване на близкородствени кръстосвания.
Разликата в желанието за общуване с бащите се оказала доста значителна – във високофертилната фаза вероятността жената да се обади на баща си, намалява средно два пъти в сравнение с обажданията в нискофертилната фаза. Средната продължителност на разговора се съкращава от 3.4 минути до 1.7 минути.
Еволюционните биолози са установили, че женските от различни видове избягват социални контакти с роднини от мъжки пол, по време на периодите на най-висока фертилност.
Това поведение отдавна се обяснява като средство за избягване на родствени сношения и негативните последствия, свързани с тях. Учените неотдавна са открили, че това поведение е присъщо и на жените.
Понижаване на общителността с майките не се наблюдава, дори се получава обратното – във високофертилния си период жените говорят с тях повече от обикновено – към 4, 2 минути средна продължителност на разговора, в този период жените добавят половин минута.
Възможна причина за подобно поведение учените виждат в голямата нужда на жените да се съветват и да обсъждат личния си живот с по-опитните си майки.
Данните сочат, че продължителността на разговорите се увеличава повече при жени, чиито отношения с майките им имат доверителен и приятелски характер.
Тези промени в поведението на жените стават допълнение към вече установените от учените промени във високофертилната фаза на цикъла. Установено е, че в този период жените са склонни да се обличат в по-ярки цветове, променя се тембърът на гласа им, като това го прави по-привлекателен за мъжкия пол.
Променят се и предпочитанията им, чертите на характера и външността. Всичко това е в посока да са по-привлекателни за партньорите си, докато в нискофертилната фаза жените ценят повече качества, които са важни за доброто бащинство – сигурност и грижовност.
Може да мислим, че сме се освободили от инстинктите, които управляват поведението на животните, но ежедневните ни решения все още са под влияние на същите фактори, които от хилядолетия влияят на оцеляването и размножаването.