Ако се замислите какво точно е целувката, няма място за романтика. В нея участват най-вече слюнката и лигавиците, а според оценки на експерти са включени също така милиони бактериални колонии, които се преместват от едната уста в другата.
Според много специалисти с целувка се разпространяват болести като херпес и мононуклеоза. Въпреки това деветдесет процента от хората в света се целуват.
Всеки помни първата си целувка до края на живота си. Никой не знае как точно се е появила целувката, но според някои антрополози това може би е станало заради начина на хранене на праисторическите хора.
Според специалистите майките предъвквали храната и я предавали на малките, а след това, когато те се научавали сами да дъвчат, ги целували, за да ги успокоят.
Маймуните бонобо, които са тясно свързани генетично с хората, посктоянно се целуват – след спорове, за да се успокоят, а понякога и без причина.
Според психолози психологическата ви реакция спрямо целувката зависи от емоционалното ви състояние в момента. А ако целувате някого, когото искате, това засилва вашата привързаност към него.
Тялото ви реагира на целувките, като в този процес участват също така мозъкът и кръвта. Според антрополозите хората са започнали да се целуват преди хиляди години.
Ведически текстове на санскрит, написани през 1500 г. преди новата ера, описват целувките. Според специалистите гърците разбрали какво е целувка, след като Александър Македонски нахлул в Индия.
Римляните използвали целувките, за да поздравяват приятели и роднини. В древен Рим мъжът е целувал булката си пред много хора, дотогава тази практика не е била използвана.
Римляните дори измислили три вида целувки. Оскулум – по бузата, базиум – по устните и саволиум – дълбока целувка. Когато се целувате, в кръвта ви се увеличава нивото на следните хормони: допамин, окситоцин, серотонин и адреналин.