Цветът е емоция и като емоцията и той има много нюанси. Предпочитането на един или друг цвят е строго индивидуално.
Смята се, че всички нюанси на бежовото успокояват, червеното предизвиква нервно превъзбуждане, а светлосиньо избират хората, които са тъжни.
Когато искате да изберете цветови комбинации за интериора си, трябва да си отговорите на някои въпроси. Първо трябва да осъзнаете целта, която искате да постигнете с цветовете.
Интуитивно, без да се съветвате с други хора, изберете основния цвят, който е най-подходящ според вас. Изберете цветова комбинация, базирана върху този цвят.
След което разширете цветовата гама в съответствие с желаната от вас цел. Ефектна комбинация е тази от контрастни цветове.
Имайте предвид, че използването на наситени контрастни комбинации е много рязко и не може да бъде използвано в равни по обем плоскости и предмети в интериора.
Но контрастът се използва ефектно като детайл. Светлосинята маса в жълтата кухня ще изглежда страхотно. Такива съчетания зареждат с положителна енергия.
Друг начин за съчетаване на цветовете е да съберете противоположни цветове. Това са цветове, които при обединяването си се превръщат в бял цвят.
Така се съчетават зеленият цвят с червения, а жълтият – с лилавия. Тук може да се използва известно равноправие на цветовете.
Добре е ако има допълнения от лилави детайли върху жълтото и обратно – малко жълти аксесоари върху лилавите части на интериора.
Нюансните съчетания изглеждат много ефектно в интериора. Монохроматичните цветове, или нюансните, са комбинация от яркост и наситеност в рамките само на един цвят.
За оформянето на интериора се използват различни нюанси на един и същи цвят. Такава подредба на помещението спомага за създаването на спокойна атмосфера, ако се избират студени цветове, и атмосфера на искреност и активност, ако се използват топли цветове.
Ефектно изглеждат и съчетанията на близките цветове. Тъмносиньото добре се съчетава с лилавото и тъмнозеленото, а жълтото изглежда добре в комбинация с оранжево и светлозелено.