Драскотините и петната определено са едни от най-неприятните гледки, които можем да открием по своите мебели. Те се появяват неволно, но пораженията са трудно отстраними. Но как да почистим надрасканата маса?
При драскотини по светло дърво изключително ефикасно действа бежовата или бяла боя за обувки. Ако масата ви е в по-тъмен нюанс трябва да използвате кафява боя, а за абаносът – черна боя.
Освен за ядене, ядката на ореха се използва за почистване. Разполовете една ядка и натривайте драскотини по орехови мебели.
Ако трябва да заличите драскотина по много тъмно дърво напълнете памучна торбичка за запарване на чай със дъбова кора, която е стрита. Чрез потупвания почистете дървото.
За почистване на драскотини по светло дърво се използва белият вазелин. Неприятните надрасквания изчезват и със смес от чаена лъжичка оцет и чаена лъжичка олио. За маса в нюанс между светло и тъмно се използва смес от олио и червено вино.
Вдлъбнатини от натиск се премахване чрез налагане с влажна кърпа.
Упоритите петна се отстраняват с паста за зъби.
Почистването на стъклата в мебелите става със смес от равни части вода и амоняк.
Драскотини върху полирани мебели се отстраняват със смес от червено вино и зехтин или машинно масло, разпределени в равни количества. Когато течността попие, повърхността трябва да се полира със суха кърпа.
Ако петното върху мебелите е нарушило полировката, можете да я възстановите с разтвор от равни количества спирт и ленено масло или чист терпентин и денатуриран спирт. Намажете повърхността с този разтвор и след като засъхне полирайте със суха вълнена кърпа.
Ако докато сте писали нещо с химикалка и неволно сте направили черта с нея върху масата, много лесно можете да я почистите с главичката на кибритена клечка.
Придайте блясък на мебелите в своя дом със смес от чаша бира и парче восък. Загрейте сместа до кипене и оставете да поизстине. Изтрийте мебелите с тази смес и изтрийте с вълнена кърпа. Получава се страхотен гланц ефект.