В последните години се появи нова дума – сапиосексуален. Тя идва да обясни промените, които настъпват в нашата сексуалност, и тенденцията, според която бруталността остава на заден план. Нахаканите, самоуверени и силни мъже вече са изместени от умните и разсъдливите.
Думата „сапиосексуален” идва от латинската дума „sapio”, което в превод означава умен и разсъдлив. Човек с такава сексуалност привлича умните и разсъдливите партньори.
Една от разликите с досегашните сексуалности е, че сексуалната възбуда на сапиосексуалните се заражда и натрупва благодарение на интелектуалното общуване.
Техният афродизиак е интелектът. Ако философският елемент липсва, те просто не правят секс. За тях подобен акт не е нищо повече от сбор от безпорядъчно безсмислени и бездушни движения на тялото.
Тенденцията хората да биват привличани от хора, с които имат общи теми и разговарят приятно, не е нищо ново. Именно качественото общуване сближава и прави секса осъзнат и изпълнен с емоции.
Разликата в случая е, че сапиосексуалните са не само привлечени от това някой да говори за възвишени теми – те се възбуждат от това.
Ако ви привличат образовани хора, способни да поддържат разговор не само по банални теми, това не означава, че сте сапиосексуални. По-скоро сте образована и интелектуално развити.
Ако обаче всеки пък, когато някой започне да приказва умни неща, тялото ви започне да се разтърсва и колкото повече се потапя в разговора, толкова по-учестено започва да бие сърцето ви, вие може да се причислите към сапиосексуалните хора.
Предполага се, че еволюцията е довела до тази промяна в сексуалността. Повишаването на интелектуалните способности на хората играе все по-значимата им роля в обществото.
Докато в древността е било достатъчни да си мускулест и брутален, днес ловът на мамути не е на дневен ред и дори осигуряването на потомството не е главната мъжка задача. Жените търсят умен и разсъдлив мъж за себе си.
Сексолозите смятат, че тази тенденция е може би един вид връщане към духовността, след десетки години на сексуална разкрепостеност. Много от тях определят днешните хора като „пусти” и изказват надежда това да се промени.