Традиционните български носии и елементи, характерни за нашия фолклор стават все по-популярни сред облеклата не само у нас, а и по цял всят, представени от водещи дизайнери.
За последното си ревю Валентино се бе вдъхновил от традиционната българска носия, която изглеждаше повече от впечатляващо в различните си дължини и съчетания на модния подуим.
Джон Галиано също пресъздаде типично българските шевици в своята последна колекция. Облеклата бяха придружени с пищни украшения за глава, които са по-скоро интерпретация на дизайнера, отколкото взаимствани от нашия фолклор.
Шарките и в двете колекции можеха да се видят както по дрехите, така и по обувките.
Творческият екип на Валентино с лидерите им Мария Грация Кюри и Пиер Паоло Пичоли заявиха, че колекцията им представя смесицата от изкуство и култура и е създадена, за да подчертае естествената красота на жената.
Моделите представяха автентичната жена от началото на XX век в традиционния ѝ вид.
Бродериите за българските народни носии са комбинации от различни геометрични фигури, като могат да се разпознаят над 200 вида техники, характерни за различните региони.
Сред експериментите с традиционна българска носия най-предпочитана е бялата риза с вплетени червени шевици.
Етно мотивите от нашия фолклор са пренесени при различни дрехи от ежедневието като булчински рокли, бизнес облекло и дори пижами. Много хора ги предпочитат, защото изглеждат уникално на фона на останалите дрехи.
Само за 2015 година са изработени 16 000 модела на дрехи и бижута, вдъхновени от българския фолклор. Освен облекла вече може да се купят и традиционните гривни, обеци и колиета за нашия фолклор.
Българските бродерии са харесвани на запад, защото са различни, но у нас те се купуват, защото възраждат бит и култура, които през последните години изглежда че се забравят.