Човек и добре да живее, се влюбва и след това живее, както му каже половинката. Често хората си мислят, че външният вид е от най-голямо значение за привличането, но всъщност има едно друго качество, което е по-важно при избора на партньор.
Оказва се, че в търсене на идеалния партньор хората са много по-склонни да потърсят човек, който е на тяхното интелектуално ниво, отколкото друг, който не е на сходно ниво на интелект.
Забравете за противоположностите се привличат - хората се спират на партньори, избирайки ги по това колко сходни са едни с други.
Смята се, че интелигентността, както и много други черти у един човек, зависи от гените, които носим, и в общият случай за по-привлекателен
ще изберем някой, който има интелект, сходен на нашия.
Затова, ако си мислите, че харесвате някого заради небесно сините му очи, помислете отново дали случайно няма сходен на вашия интелект и образователен ценз, който да съответства на вашия собствен.
Изследване е показало, че ако обърнете внимание на която и да е произволна дълготрайна двойка, сходството в образованието и интелектът е факт.
Резултатите се потвърждават от генетични изследвания на над 1600 двойки, живеещи при сключен граждански брак или просто на семейни начала.
Разбира се, изборът на партньор никак не е случаен и не бива да е базиран на външни признаци. Хубаво е изборът на партньор в голяма степен да се прави на базата на сходните интелектуални и образователни качества.
Колкото и да не ви се вярва, изборът на партньор засяга не само вас, но се отразява на цялото общество, отразява се на генетичното развитие на бъдещите поколения и не бива да бъде правен с лека ръка.
Предпочитайки да се обвържем с човек, който отговаря на нашето интелектуално ниво, може да стане причина да се увеличи социалното неравенство в някои аспекти, които засягат образованието и доходите.
С нарастването на общественото неравенство, което е пряко причинено от селективно биологично неравенство, това може да доведе до невъзможност за преодоляване на тенденцията в дългосрочен план.
Казано по друг начин - умните и съответно богатите ще търсят и избират партньори само от своя кръг, докато по-бездните и не особено надарени в интелектуално отношение ще трябва да се задоволят с хора от тяхната социална и интелектуална прослойка.
Така с всяко следващо поколение разликата между различните прослойки ще се задълбочава.
Добрата новина за всички обаче е, че сходният интелект е само едно от качествата, по които хората си избират потенциален партньор. А понякога за избор на партньор не може да бъде дадено друго определение освен сродна душа.