Малко хора знаят, че алкохолна напитка като водката ефективно се използва за висококачествена грижа за косата и може да реши много проблеми. Тя има висока степен на затоплящ ефект и изсушава скалпа. Благодарение на това можете да се отървете от прекомерното омазняване на кожата, да премахнете пърхота, да укрепите корените и да ускорите растежа на косата.
Какви са ползите на маските с водка върху косата и скалпа?
Сред положителните ефекти са:
- увеличаване на растежа на косата на косата поради подобрен приток на кръв;
- антисептичен и антибактериален ефект, справяне с възпаления, себорея, пърхот или сърбеж на скалпа;
- ефективно усвояване на полезни компоненти от други продукти;
- повишен метаболизъм на скалпа и косата;
- регулиране на секрецията на мастните жлези и премахване на прекомерното омазняване и бързо замърсяване;
- жизненост, гладкост на косата и естествен блясък.
Правила на прилагане на маските с водка
Ако купувате водка с цел грижа за косата, най-добре е да изберете качествен лицензиран продукт от магазина. Можете да я използвате в маски или да приготвите с нея билкови тинктури, така ефектът ще бъде още по-забележим, защото билките имат своето благотворно въздействие върху скалпа и косата.
Помнете, че е крайно нежелателно да използвате водка в чист вид без други съставки, тъй като може да изсушите прекомерно и изгорите косата и скалпа! Водката е само основа, чийто положителен ефект се засилва от други компоненти (мед, лук, лимон, растителни масла, жълтък или цяло яйце, плодове и др.).
Маски с водка и растителни масла, етерични масла, млечни продукти, яйца, плодове и зеленчуци са подходящи за безжизнени и сухи коси. Тези с мазна коса трябва да дадат предпочитание на агресивните съставки (горчица, люти чушки, лимонов сок, канела) като компоненти на водка маска. Косите, склонни към омазняване и бързо замърсяване, се нуждаят от допълнителни грижи. По-специално, те трябва да се изплакват с вода от лимон или оцет или отвара от лечебни растения.
Ако имате цъфнали краища, в допълнение към използването на водка за коса, трябва да ги третирате с всяко растително масло в чист вид. Зехтинът, от репей, от облепиха, бадемово, царевично и други растителни масла, включително рициново, са перфектни.
За да придадете на коста допълнителен обем, сила и блясък, водката може да се добави към обикновен шампоан. За 100 грама препарат ще са достатъчни 25 мл алкохол. В този случай се извършват обичайните водни процедури и косата ще се излекува.
За момичета със суха коса е достатъчно да се прави маска 1-2 пъти седмично, а собствениците на мазни къдрици ще трябва да повтарят процедурата 2-3 пъти седмично. Ако за профилактика се налага прилагане на маска с водка, тогава е достатъчно процедурата да се прави веднъж на всеки 10 дни.
Маските за коса с водка се прилагат 2-3 пъти седмично за мазна и 1-2 пъти седмично за суха коса, а за профилактика е достатъчно веднъж на 10 дни. Продължителността на курса на лечение с маски с водка се определя пряко от първоначалното състояние на косата и съществуващите проблеми. Максималната продължителност е два месеца. След това време определено трябва да си вземете почивка.
Използването на водка в маски за коса е представено в много рецепти за красота, тествани на практика и дали добри резултати. Ще разгледаме най-често срещаните и активно използвани рецепти за маска за коса.
Маска за коса с водка, яйце и мед
Разбито яйце се смесва с 1 с.л. водка и 1 ч.л. пчелен мед. Ако маската се използва за суха коса, тогава към сместа може да се добави 1 ч.л. рициново масло (или зехтин). Медът в маската може да се замени с 1 с.л. каша от сезонни плодове. Цялата смес трябва да бъде добре разбита, така че да се превърне в хомогенна маса. 40 минути след нанасяне върху косата, изплакнете с топла вода и малко шампоан. Тази маска се препоръчва за подхранване и растеж на всеки тип коса.
Рецепта за водка, жълтък и масло от репей
Добавете 2 супени лъжици водка към 2 разбити жълтъка, както и 2 супени лъжици масло от репей. Цялата смес се разбърква старателно, докато се получи хомогенна маса. Маската се нанася по цялата дължина на косата, от основата до краищата и се отмива 40 минути след това с топла вода и малко количество шампоан. Този тип маска се използва, за да направи сухата коса копринено гладка.
Маска с тинктура от люти чушки на основата на водка
За да приготвите тинктурата, трябва да изсипете 2 натрошени люти червени чушлета и 200 мл водка (за 0.5 л - 5 чушлета) в съд с капак и да оставите за един месец на тъмно място, но не в хладилник. След това се прецежда.
Състав на маската: 2 чаени лъжички тинктура от люти чушки, 1 супена лъжица масло от репей (рициново, зехтин), 1 яйчен жълтък. Маската не трябва да се държи повече от 30–40 минути. Ако усещането за парене стане твърде силно, косата трябва да се измие по-рано. За постигане на устойчив ефект е необходимо тази маска да се прилага 2-3 пъти седмично в продължение на 4-6 месеца.
Маска с водка и ром
Нужни са 55 мл водка, 10 мл ром, 40 мл ментов чай, 35 мл масло от репей или друго. Трябва да приготвите чай от мента от 100 мл вряща вода и 20 грама листа от мента (пресни). Сместа трябва да заври и да се запари в продължение на един час. След това трябва да измерите 40 мл, да добавите към тях рома и водката. Избраното масло трябва да се добави към топлата смес и да се нанесе върху корените и косата до краищата. Маската може да се измие след 30 минути.
Маска с водка и канела
Нужни са 90-100 грама дебело мазно мляко, 5 щипки мляна канела, 1 ампула ретинол (може да бъде заменен с токоферол), 70 мл водка. Всички съставки трябва да се смесят до гладка смес. Ако съставът е течен, можете да добавите желатин, нишесте или брашно, за да го сгъстите. Продуктът се нанася върху косата топъл и се измива след 30 минути.
Маска с водка, оцет и масло
Нужни са 50 мл водка, 15 мл натурален ябълков оцет, 60 мл рициново или друго масло. Всички съставки трябва да се смесят и да се нагреят на водна баня до 37 градуса. След това съставът трябва незабавно да се нанесе върху корените и да се разпредели до краищата. Маската с водка трябва да се държи под найлон за 35-50 минути и след това да се измие.
Маска с водка, магданоз и бадемово масло
Смесват се 35 мл водка, сок от две връзки магданоз, 25 мл бадемово масло. Съставът се загрява на водна баня до 38-40 градуса. Трябва да нанесете маската на измити и изсушени коси, да увиете в найлонов плик и да изплакнете след 1, 5 часа. Магданозът има тенденция да изсветлява косата.
Маска с водка и горчица
Нужни са 20 грама горчица на прах (синапено брашно), 50 мл водка, 10 мл глицерин. Трябва да смесите всички съставки, оставете ги да киснат в продължение на 10 минути, след това загрейте и нанесете върху коста в топла форма. Маската трябва да работи под найлон и топла кърпа. Продължителността на процедурата е 30 минути, но ако усетите парене, можете да измиете маската по-рано. Маската ще помогне за ускоряване на растежа на косата и ще предотврати загубата на коса. Да не се прилага на сух и чувствителен скалп.
Рецепта с водка и билки
За целта могат да се използват билки като репей, коприва, розмарин, лайка, дъбова кора, магданоз, лук, чесън и др.
Как да приготвим маската и да я използваме:
Поставете 200 гр сухи билки в съд и залейте с 250 мл водка. Съдът се затваря с плътно капак и се оставя да кисне за 3-4 часа, след което течността се филтрира. Можете да добавите към 1 супена лъжица от билковата водка същото количество растително масло. Маската се нанася върху скалпа и корените на косата и след това се държи под шапка за баня или найлон в продължение на не повече от 1 час. След това час главата се измива с топла вода с малко шампоан.
За по-добър ефект на билките може предварително да се приготви билкова тинктура с водка, която след това да се използва в маски за коса. За целта 20 грама билки се накисват в 100 мл водка за 1 месец. Може да се направи по-голямо количество в същото съотношение. Сместа се държи на тъмно в стъклен съд с капак. След месец се прецежда и готовата тинктура се съхранява също на тъмно. При използване в маски се слага приблизителни 1 чаена лъжичка тинктура на 1 супена лъжица растително масло, мед, жълтък или друго.
Рецепти за маски за коса водка против пърхот
Със сок от лук: 1 супена лъжица сок от лук, 1 супена лъжица масло от репей, 1 яйчен жълтък и 1 чаена лъжичка водка. Маската още стимулира растежа на косата. Към маската може да се добави и 1 супена лъжица лимонов сок.
С тинктура от дъбова кора: 1 яйчен жълтък, 1 чаена лъжичка тинктура от дъбова кора, 2 чаени лъжички сок от алое, 1 супена лъжица масло от репей.
С портокалов сок (за лечение на напреднала мазна себорея): 1 супена лъжица портокалов сок, 1 супена лъжица водка или тинктура от репей (коприва, магданоз), 1 супена лъжица масло от жожоба.
При всички варианти главата се покрива с найлонова шапка и топла кърпа. Маските се нанасят на косата за не повече от 1 час, след което косата се измива с шампоан. Препоръчва се, ако има възможност да не се използва сешоар.
Внимание!
Използвайки която и да е версия на маска за коса с водка, трябва да вземете предвид някои предпазни фактори:
- При хипертония или високо кръвно налягане не се препоръчва използването на маски за коса на основата на водка, тъй като алкохолът ускорява движението на кръвта;
- Количеството водка във всяка маска трябва да бъде умерено, защото голям процент алкохол може да причини изгаряния или да доведе до повишена сухота на косата и корените;
- Маската с водка не се препоръчва за тези, които имат индивидуална непоносимост към алкохол или някой от другите съставки;
- Преди да използвате дадена маска за първи път, направете тест за алергия, като нанесете малко количество от състава на китката и изчакате няколко часа;
- Ако скалпът има рани, драскотини или ожулвания, използването на маска на основата на водка е строго забранено.
Вижте още ползите за косата на комбинацията водка с лук.