Ако сте любителки на солариума, който в редица страни в Европа и по света бе официално забранен, сте заплашени с три пъти по-голям риск от меланом, алармира Световната агенция за изследвания на рака.
Меланомът е рак на кожата. Той тръгва от злокачествено израждане на пигментни клетки, наречени меланоцити.
Човешката кожа се състои от епидермис, дерма и подкожна мастна тъкан. Епидермисът има най-общо два слоя - външен, изграден от плоски клетки и вътрешен, съдържащ базални клетки, примесени с клетки, наречени меланоцити. Те произвеждат меланин - пигмента, който определя цвета на кожата.
Когато кожата е изложена на слънце или на солариум, се образува повече меланин и тя потъмнява или хваща тен. На определени места, меланоцитите се скупчват и така се образуват бенките.
Изгарянията от слънце в детска възраст могат да доведат до сериозни и необратими заболявания впоследствие, когато човек прехвърли 20-30-годишна възраст. Пациентите, развили меланом на кожата, са именно такива хора.
Лекарите отбелязват, че солариумът трябва да бъде избягван особено от хора със светла кожа, рижа коса или с повече бенки по тялото.
Често солариумите се използват преди началото на летните месеци от младите хора, като по този начин те се подготвят за плажа и морето с лек тен. Лекарите обаче препоръчват да се избягва дългото излагане под слънцето на плажа - особено в обедните часове. Те уточняват класическия тип пациент, застрашен от рак на кожата. Това е жена между 40 и 45 години, със светли очи и коси, която се пече безконтролно на слънце още от детството си.
Тази година най-актуални ще бъдат слънцезащитните кремове с цинков оксид, титаниев диоксид и двойна защита срещу UVA/UVB лъчи.