Ново изследване показва, че ако мъжът е под чехъл, това е залог за дълъг и щастлив брак. Според екип психолози и сексолози от международен екип, колкото по-малко щастлив е мъжът от жена си, толкова е по-малък шансът на двойката да се раздели.
И обратно – ако мъжът е по-щастлив, отколкото жената, то е голяма вероятността те да се разделят по желание на нежната половинка от семейството.
Те идентифицирали потенциално опасните за брака моменти, които са наречени от специалистите „пропаст на щастието”. При анализ на данни, получени от няколко десетки хиляди двойки от три различни страни, те открили, че колкото е по-голяма разликата в усещането за щастие между мъжа и жената, толкова е по-висок е рискът им от раздяла.
Това обаче важи само за ситуацията, в които мъжът е по-щастлив от жената. Нещастната жена е тази, която е инициатор на раздялата. „Пропастта на щастието” е била по-дълбока в случаите, когато цялата къщна работа лягала на плещите на жената.
Същото се случвало и когато мъжът и жената имат различен социален статус. Но тази пропаст отсъства, когато двамата са с еднакъв социален статус и имат еднакво вероизповедание, както и когато жената има помощник в домакинството.
Бракът е доста по-издържлив, когато двойката се вози на един и същ „влак на щастието”. Браковете, в които мъжът и жената имат еднаква степен на удовлетвореност от собствените си постижения, издържат най-дълго.
В Австралия например 53 процента от жените, които твърдят, че са много щастливи, живеят с мъже, които имат същото усещане за щастие. Във Великобритания процентът е по-голям – 61 процента от двойките са в хармония в това отношение.
В Германия тази стойност е още по-висока – около 70 процента от двойките са абсолютно щастливи. Щастието не може да бъде разпределен между мъжа и жената в брака, затова понякога той завършва с развод.
Пропастта на щастието е малко по-широка и дълбока сред онези двойки, които дълго живеят заедно, без при това да оформят официално отношенията си.