Начинът по който се чувстваме, докосвайки заобикалящите ни предмети, оказва изключително значение върху настроенията ни. Това става ясно след ново проучване, проведено в САЩ.
Изследователски екип, воден от професор Джон Барг, социален психолог в университета в Йейл, разкрил, че душевното състояние на хората може силно да се влияе от мекотата, грубостта или топлината на нещата, в които влизаме във физически контакт. Това се посочва в статия, поместена на страниците на великобританския вестник „Дейли Телеграф“.
„Съзнанието и усещанията ни са дълбоко и органично свързано с нашите тела“, казва професор Барг.
Според изследователя повишаването на настроението от докосването на меки и приятни предмети се е зародило още в ранна детска възраст, когато физическият комфорт е бил изключително важен приоритет.
Проучванията се основават основно на авторитетно изследване, проведено през 2008 г., което доказало, че когато човек държи топла напитка, той възприема заобикалящите го по-позитивно и отворено. Дори смята обграждащите го хора за по-грижовни и щедри.
Тези физически изживявания, предопределени само от докосванията, не само определят мислите ни, но и влияят и на нашето поведение спрямо другите. Можем да се отнасяме по коренно различен начин към човека, с когото комуникираме, ако сме седнали в неудобен и ръбест стол, и ако сме се разположили в меко и удобно кресло, твърди още проф. Барг.
Ето защо следващия път, когато възнамерявате да отидете при началника, за да искате повишение на възнаграждението или просто да обсъдите неотложни проблеми, убедете се, че събеседникът ви се е настанил на плюшен и мек стол. Не забравяйте да занесете на шефа топла чаша чай, за да повдигнете настроението му/й.