Хлорът поддържа баланс между еритроцитите и плазмата, кръвта и тъканите на организма, а също така е отговорен и за водния баланс на тялото.
Ако този баланс е нарушен, се появяват отоци. Съвместно с калия и натрия хлорът осигурява нормална водно-солева обмяна и може да премахва отоци от различен произход.
Съотношението между тези три елемента трябва да е балансирано, тъй като те поддържат нормалното осмично налягане на междуклетъчната течност.
Киселинно-основният дисбаланс, който може да възникне след нарушаване на равновесието на тези елементи, предизвиква различни сериозни заболявания.
Хлорът е важен за нормалното храносмилане, тъй като участва в образуването на солна киселина, която е основен компонент на стомашния сок.
При някои заболявания на стомашно-чревния тракт, които се съпровождат с възпаления, нивото на хлор в организма намалява. Хлорът подобрява работата на черния дроб и помага на тъканите да се освободят от шлаки.
Хлорът изхвърля въглеродния двуокис от организма. Хлорът е необходим на мускулите и ставите. Дефицит на хлор се усеща в случай на обезводняване.
Ако недостигът на хлор е умерен, човек чувства сънливост и вялост, има проблреми с паметта и мускулния тонус, губи способността да различава вкуса на продуктите.
Понякога липсата на хлор води до поразяване на кожата, падане на зъби и коса. Острият дефицит на хлор води до кома и може да завърши със смърт, ако навреме не се възстанови баланса му.
Излишъкът на хлор е още по-опасен от дефицита му. Това може да се случи най-вече при работа с химикали. При вдишване на хлор човек може да умре от химическото изгаряне, което предизвиква спиране на дихателния център в главния мозък и спиране на дишането.
Излишъкът на хлор може да доведе до натрупване на вода в тъканите на организма и към рязко повишаване на кръвното налягане. При рязък скок на количеството хлор в тялото настъпва парене на очите и кашлица, сълзи и главоболие.