Човешкият папиломен вирус (HPV), който причинява рак, вече не се бои от презерватива. До тези изводи са стигнали американски и европейски учени.
Човешкия папиломен вирус е ДНК вирус, който атакува епителните клетки на кожата и лигавиците на човешкото тяло. Познати са около 200 различни типа на HPV, всеки от които се характеризира със специфичност във въздействието си върху тъканите.
Голяма част от тези типове не предизвикват симптоми при повечето хора. Някои типове могат да предизвикат само брадавици. Други водят до рак на маточната шийка, вулвата, вагината и ануса при жените или рак на ануса и пениса при мъжете.
Човешките папиломни вируси са причинители на една от най-разпространените полово пренасяни вирусни инфекции в света. Известни са над 30 типа HPV предавани по полов път, от които 18 са с доказан онкогенен потенциал. HPV са основен причинител за развитието на рак на маточната шийка.
Причината кондомът да не предпазва от заразяването с папилома вируса е, че частиците на вируса са по-малки от порите на латекса, от който се изработват презервативите.
Опасностите от инфектиране с вируса по време на секс са две. По време на акт скротумът и кожата около него на мъжете не се покриват от презерватива. Така се появява заплахата от инфектиране както за мъжа, така и за жената.
Инфектирането може да стане при вагинален, орален и анален секс. При трите вида интимен контакт, ако мъжът е заразен с папилома, жената може да се зарази с полови брадавици или да развие рак на маточната шийка, ако пипнатият от нея вирус е високорисков и онкогенен (такива са 16-и и 18-и тип). Ако предаденият вирус е тип 6 или 11, то поражението са само брадавици.
В САЩ заразените с HPV са над 20 млн. души, у нас няма подобна статистика.