Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Амбрата – най-странната съставка на парфюмите

Амбрата – най-странната съставка на парфюмите

AdminAdmin
Администратор
1k1
Амбра

Мек аромат със сладки нотки – това е усещането за амбра.

От древни времена тя е използвана като фиксатор на деликатните есенции в парфюмите. Била е широко разпространена в Африка и Китай, гърците са я използвали като добавка към вино, а египтяните – като тамян. В Римската империя и страните от Близкия Изток амбрата е намерила приложение в парфюмерийното производство, а арабите са я използвали като лечебно средство за сърце и глава.

Турците пък са я носили като дар при поклонението си в Мека. По време на чумната епидемия в Европа хората смятали, че ако носят бучка амбра, ще се предпазят от болестта. Причината за това суеверие е, че миризмата й надделява над тази на мръсния въздух, който се е смятал за първоизточник nа болестта. В кухнята на азиатските народи е била ценна подправка.

Парфюми

Едва ли повечето от вас знаят, че това ароматно вещество се извлича от вътрешната чревна стена на китовете кашалоти. В изначалния си вид тя е лепкава и тъмна консистенция, която не ухае особено приятно.

Заради влиянието на атмосферата и морската вода, амбрата изсветлява докато почти избледнее. Миризмата също подлежи на промяна – вече не е толкова отблъскваща, а започва да добива характерния си сладникав аромат.

За да стане годна за ползване амбрата се подлага на тежка термична обработка, която в повечето случаи продължава няколко месеца. Чак тогава тя придобива този мек и изкусителен аромат.

Веществото притежава още едно безценно свойство – възможността да действа като фиксатор на останалите миризми от парфюмните есенции. Това я прави добра основа за всякакви аромати. Друг интересен факт е, че амбрата е силен афродизиак.

Ароматното вещество може да се намери както в стомасите на китовете, така и на крайбрежния пясък. Парчетата амбра обикновено имат различна кръгла форма, от 14 грама до десетки килограми. Най-големият къс, намерен досега е 340 килограма открит на брега на остров Мадейра през 1942 година.

Среща се още в Атлантическия океан, по бреговете на Бразилия и Мадагаскар, Африка, Индия, Китай, Япония и Австралия – почти в целия свят.

Широкото й приложение в парфюмерийната индустрия налага забраната за лов на китове. Това става предпоставка за изкуствено производство на ароматното вещество.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest