Ezine.bg»Статии»За Дома»Как да разчетем правилно семейния бюджет

Как да разчетем правилно семейния бюджет

НевенаНевена
Новак
27
Пазаруване
Метален сушилник за съдове на два етажа
Практичен аксесоар за вашия дом:
Метален сушилник за съдове на два етажа
59.00 лв.

Ако сте един от малкото привилегировани, на които не им се налага да мислят за финанси, може и да пропуснете тази статия. За всички останали обаче, разчетът на семейния бюджет е силно препоръчителен.

Той ще ви помогне да разберете къде отиват парите ви и как да контролирате движението им. С него, шансовете ви за спестяване ще се увеличат.

Пари

Следвайте нашия модел за разчет на семейния бюджет:

1. Напишете месечния приход на семейството ви на лист.

2. Фиксирани разходи

Запишете фиксираните сметки, като наем, ипотека, застраховка, разходи за кола, такси, такси за училище.

3. Идва ред на разходите, които варират - консумативи, сметки за телефон, храна, транспорт, домакински разходи, обувки и дрехи. Сумите не са константни, затова закръгляйте.

Разчет на пари

4. Забавните разходи

Например харчовете ни за хоби, ресторанти, ски и други развлечения. Те също не са точно определена сума, затова запишете ориентировъчна сума, на база на предходния месец.

5. Допълнителните разходи

Тези, които не правим всеки месец, годишни или сезонни. Например подаръци, почивка или ремонти. Сумирайте приблизителните суми, получената разделете на 12. Така ще видите по колко да заделяте всеки месец, за да не ви изненадат непридвидени разходи.

6. С какво разполагате?

Семейство

Изброените до тук разходи извадете от приходите си. С малко късмет ще ви останат някакви пари. Ако разликата се окаже отрицателна, не изпадайте в паника.

7. В случай че разликата не ви харесва

Тогава се върнете на записките с разходите. Изберете от кои можете да се отървете и кои да намалите.

8. Следвайте разчета си

Следването на разчета не е лесна работа. Можете да контролирате разходите си по-лесно, като ги записвате всеки ден. В края на месеца сравнете планираните стойности с истинските. Използвайте тази информация, за да направите разчета за следващия месец.

Всеки има различен начин за водене на разчет. Някои използват пощенските пликове, други банкови услуги, тефтери, онлайн инструменти за управление на финанси. Няма значение какво ще изберете вие, важното е да се продължите към него, ако работи добре за вас.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Таня Йорданова
Таня Йорданова
09.04.2015 21:00
Пенсия 270 лв. Ток 150 лж. Вода, телефон, интернет, кабелна 120 лв. Храна, лекарства, дрехи, обувки, култура... може и без тях.
1
0