Отоците по време на бременност са често явление и липсата им е изключение от правилото. Те се появяват при почти всяка бременна жена.
Отоците се дължат на уголемяващата се матка, която притиска вените на таза, както и голяма вена в дясната част на тялото на жената. Тези вени получават кръв от по-ниско разположените части на тялото. Това води до забавяне на кръвообращението и до задържане на вода предимно в тъканите на краката.
Това задържане на вода предизвиква отоци. Освен че не изглеждат добре, те създават и редица неприятни усещания на жената.
Има четири стадии на развитие на отоците по време на бременността. Първо се появяват отоци в областта на стъпалата и прасците.
След това могат да се появят отоци в областта на бедрата, долната част на корема и около кръста. Третият стадий е появата на отоци върху ръцете и подуване на лицето. Следва подуване на цялото тяло, което рефлектира върху самочувствието на жената.
Това, че започват да се появяват отоци, си личи първо по факта, че обувките на бременната жена не й стават. Пръстените й не могат да бъдат свалени от пръстени и тя е започнала да наддава по повече от 300 грама на седмица.
За да провери жената, дали има оток, трябва да натисне с пръст кожата и ако повърхността се изравни бързо, всичко е наред. Ако дупчицата от натискането с пръст остане дълго, става въпрос за оток.
Ако отичат стъпалата, глезените и прасците, това е напълно нормално. Обикновено се проявява в последните седмици от бременността и тогава жената трябва да носи по-големи обувки.
Но ако се появят отоци върху лицето и са съпроводени с обща отпадналост, това може да е проява на сериозно усложнение, предизвикано от токсикация.
Ако отоците и отпадналостта са комбиниране с покачване на кръвното налягане, трябва да се намеси специалист. Ненавременното лекуване на усложнението може да доведе до гърчове на бременната и увреждане на плацентата.
Това, от своя страна, довежда до задушаване на плода вследствие на спиране на приток от хранителни вещества и кислород.