Проучване показа, че жените в богатите страни живеят по-дълго в сравнение с връстничките си в по-бедните страни.
Според експертите причините за тази тенденция са свързани с по-добрите условия за лечение и превенция от животозастрашаващи болести като рак на маточната шийка, диабет, инсулт и сърдечносъдовите болести.
Д-р Джон Бърд от Световната здравна организация (СЗО) посочва, че жените над 50-годишна възраст са най-застрашени от появата на различни опасни болести.
Разликата при жените от бедните и богатите страни в тази възрастова група, е че жените от богатите страни постоянно следят здравословното си състояние.
Резултатите от грижата на жените за здравето им се отразяват в статистиките, които показват, че през последното десетилетие в богатите държави са намалели случаите на смърт, предизвикана от ракови заболявания.
СЗО посочва, че пропастта между богатите и бедните страни относно здравния показател става все по-голяма и усилията на лекарите трябва да се съсредоточат в решаването на този проблем.
За много психолози богатството е въпрос на правилно мислене. Те са разработили няколко точки, които според тях привличат парите:
1. Богатите вярват, че сами създават собствения си живот, а бедните си мислят, че са подвластни на обстоятелствата.
2. Богатите се фокусират върху възможностите, а бедните върху пречките.
3. Богатите се възхищават на успелите хора, а бедните им завиждат.
4. Богатите се движат сред позитивни личности, а бедните се заобикалят с негативни хора.
5. Богатите са по-големи от своите проблеми. Бедните хора са по-малки от проблемите си.
6. Богатите управляват своите пари, а бедните хора са управлявани от парите.
7. Богатите хора постоянно се учат и развиват. Бедните са убедени, че си знаят всичко.
В днешно време съществуват огромни разлики в стандарта на живот по света.
В най-богатите държави брутният вътрешен продукт е с 50 пъти по-голям в сравнение брутния вътрешен продукт на най-бедните страни. Важно е тези различия да не се задълбочават.