Първите шест месеца от появата на отрочето минават неусетно. Сякаш вчера се роди, а днес е вече далеч по-контактно отпреди, има желание да общува, макар все още не с думи, обръща се след гласа ти, усмихва ти се, радва ти се, приближава предмети към очите си без страх и несигурност и пр.
Така е наистина, малките ни съкровища растат толкова бързо – на всеки родител понякога му се иска децата му да не бързат толкова да стават големи.
Не че тези моменти, когато бебето расте не са радост за мама и татко – просто много скоро ще им липсват онези периоди, в които бебчето е разчитало само на тях. Между шестия и деветия месец има доста промени – и в храненето, и в съня, координацията и пр.
Да започнем със съня – обикновено до 6-ия месец основното занимание на бебетата е да спят. Това започва вече да се променя. След навършени шест месеца на бебетата им е достатъчно да спят два пъти на ден, имат много повече сили да стоят будни за по-дълго време.
Това не означава, че ако вашето бебе спи повече нещо не е наред. За да регулирате съня, трябва да направите режим на детето – нека си ляга по едно и също време.
Мъничето вече има поне едно зъбче, което по всяка вероятност не е излязло особено лесно, но вие вероятно имате опит от периода с коликите. Ако и в двата случая не сте имали проблеми с раздразнено и плачливо бебе, можете само да се радвате.
В този период бебето обича да общува и постоянно търси някакво внимание към себе си, вече спокойно можете да си играете с него. Много подходящи за бебенца на шест месеца са игрите като нанизване на рингчета, дрънкалки, кубчета.
По време на къпане спокойно можете да се възползвате от гумените играчки и книжки. Всякакви играчки, на които детето може да прилага уменията си – да подрежда, да натиска бутончета и т.н.
Дори активната гимнастика вече ще му бъде далеч по-интересна. Можете да „запознаете“ бебето с огледалото – понякога реакциите на мъничетата могат да бъдат изключително забавни. Усмихвайте се в огледалото, правете физиономии.
В периода на тези три месеца, детето вече започва да разглежда не само себе си, но и света около себе си. Започват да изпитват недоверие към непознати, да се радват на познатите лица, започват да имитират различни звуци.
Освен това мъничетата вече правят разлика между неодушевен и одушевен предмет. В края на периода разбират думички като „да“ и „не“, започват да тестват и вас – хвърлят храна на пода или съзнателно няколко пъти поред си изпускат играчката.