Учените успяха да предизвикат растеж на коса, отглеждайки клетки от кожата на окосмената част на главата в лаборатория.
През последните 40 години специалистите безуспешно опитваха да клонират космени фоликули, използвайки клетки от дермата на космената покривка на главата.
Последните резултати обаче дадоха нови надежди, че плешивостта може да е лечима както за мъжете, така и за жените.
Доскорошните лечения успяваха само да забавят косопада, но не и да стимулират растежа на нови косми на главата.
Най-известния метод, който специалистите често използват, е да вземат кожа с коса от задната част на главата и да я присадят в предната, където косата е напълно опадала.
Според ръководителят на проекта дерматологът д-р Анджела Кристианио от Колумбийския университет в Ню Йорк новият метод ще позволи на голям брой фоликули да се регенерират, като се използва пупиларна дерма от стотиците донори на коса.
В лабораторни условия са били реимплантирани човешки клетки върху кожата на опитни мишки и това е позволило да се възпроизведат космени фоликули.
Миналата година американски учени доказаха, че плешивостта може да е наследствена при мъжете. Те идентифицираха хормона, който отговаря за мъжката плешивост.
Учените открили, че за плешивостта при мъжете е виновен хормонът-липид простагландин D2 (PGD2). Изследователите откриват, че в оплешивелите участъци от скалпа синтезът на хормона е 3 пъти по-висок в сравнение с окосмените области.
Мъжката плешивост засяга всеки 8 от 10 мъже.
При 45-годишните мъже плешиви са около 70% от тях, при 50-годишните мъже плешиви са около 50%, а при 70-годишните мъже плешиви са 70% от тях.
1 от всеки 7 мъже ще оплешивее преди да навърши 50 години.
При 40% от жените на възраст от 45 до 70 годишна възраст също се наблюдава оплешивяване.
Поради мащабността на проблема съществуват различни методи за овладяването му - присаждане на коса, прием на медикаменти и използване на специализирана козметика.
Нормалната загуба на коса е около 50 до 100 косъма на ден.