Кожата на лицето се нуждае от особено старателни грижи в студено време, тъй като е много по-чувствителна към студа, отколкото към топлината.
Дори температурата да не е много ниска, силният вятър също може да предизвика сухота. Кожата трябва не само да се пази в зависимост от различните сезони, но и трябва старателно да се подхранва с маски.
Въздействия като ниските температури, вятър и сняг върху лицето ускоряват процеса на стареене на кожата, дори при здравите хора. Когато студът е умерен, кръвоносните съдове се разширяват, а лицето почервенява.
При по-силен студ те се свиват, а кожата побледнява. В резултат на този спазъм на кръвоносните съдове се влошава кръвоснабдяването на тъканите. Обмяната на веществата се забавя, а подхранването на кожата се нарушава. Вследствие тя става бледа, отпусната, суха, появяват се лющене или дразнения.
На първо място сутрин, непосредствено преди излизане навън, не бива да се миете или да мажете лицето си с кремове. Дори и най-мазните от тях съдържат вода, а изпаряването ѝ води до охлаждане на кожата и тя се изсушава. Може да се нанесе само подхранващ крем. Друг вариант е лицето да се покрие с пудра, а устните - с медицински вазелин.
Когато е налице суха кожа, вечер тя се маже със сметана, кисело мляко, бито или растително масло. Подхранващите кремове също са препоръчителни. При приготвяне на козметични домашни маски за суха кожа най-добре е да се използват чай или мляко.
Друг вариант е следният: 2 сварени картофа се пасират, добавя се 1 жълтък и малко прясно мляко, до получаване на немного гъста каша. Маската се нанася върху добре почистеното лице, оставя се да подейства 15 минути и се отстранява с хладка вода.
1 супена лъжеца ситно нарязан копър и 1 чаена лъжичка зехтин се смесват с малко овесено брашно, до получаване на каша. Оставя се да действа върху лицето 20 минути.
1 суров жълтък, 1 чаена лъжичка сметана и 1 чаена лъжичка мед се смесват добре. Полученото се нанася върху лицето и след като засъхне се измива с хладка вода.
Ако носът ви се зачервява, то 2-3 пъти дневно го обтривайте с топла отвара от липов цвят. Тя се приготвя, като 2 с.л. сух цвят се заливат с 1 чаша студена вода, загрява се на водна баня 20-30 минути, изстудява се и се прецежда. Носът се обтрива с полученото най-малко час преди да излезете навън.
Ако поради студа са налице разширени капиляри, то редовно налагайте с отвара от арника - 1 част суха, смляна маса на 10 части вода. Парче чиста тъкан се навлажнява в прецедената и се налага върху пострадалите участъци на лицето. Компресите се сменят, щом се затоплят. Процедурата трае 30 минути.
За да се избегне зачервената кожа се препоръчват контрастни компреси от отвара на невен - 2 супени лъжици на чаша вода. Редуват се горещи (но не прекалено), които се държат на кожата до 2 минути и студените (не ледени) – по минута. Редуват се 3-4 пъти.