Специалистите предупреждават, че четката за зъби, която използвате всекидневно, всъщност е най-мръсната вещ в дома ви. Заедно с нея ключът за лампата и дистанционното са предметите, по които се събират най-много микроби и бактерии.
Четката за зъби трябва да се сменя веднъж на всеки 3 месеца. Освен това трябва да се съхранява в затворен шкаф, като стои изправена, за да може да изсъхва, след като е изплакната с топла вода след употреба.
В банята не трябва да пренебрегвате тоалетната чиния и стените при обичайното чистене, понеже микроорганизмите често се трупат около тъмните и влажни места.
За да почистите ефективно стените на банята, пригответе почистващ разтвор от половин чаша пресен лимонов сок, половин чаша вода, половин чаша дестилиран бял оцет и 1 чаена лъжица сода бикарбонат.
Нанесете получения разтвор на местата, където има най-много петна, и оставете да подейства 15 минути, след което избършете с микрофибърна кърпа.
За тоалетната е хубаво да използвате препарат за миене на съдове или разтвор от амоняк с лимонов аромат за изтъркване на вътрешната част на тоалетната. Когато почиствате тоалетната чиния, уверете се, че използвате висококачествени дезинфектанти.
Сред най-замърсените места в дома ви е и кафеварката, по която също се трупат бактерии.
Електроуредите в кухнята трябва да се почистват на всеки 6 месеца от котлен камък, като за кафе-машината трябва да се използва оцет, след което да я изплакнете.
Копчетата на фурната също се нареждат сред най-мръсните места в дома ви. За да ги почистите, използвайте лимонена киселина, която е най-ефективното средство за отстраняване на мръсотията и ръждата.
Скрити микроби има и по купичките за храна на домашните ви любимци.
В хола най-много вредители полепват по дистанционното и ключа на лампата, като специалистите дори посочват дистанционното за по-мръсна вещ от тоалетната.
Препоръчително е дистанционното за телевизора и ключът на лампата да се почистват редовно с антибактериален спрей.