Когато ще си правите маска с хума, не бива да слагате глината в метален съд, а също и не трябва да използвате прибор за разбъркване на маската, който да е от метал. По-добре потърсете порцеланова купичка и някаква дървена шпатула.
Много е важно маските с хума, независимо дали за лице или коса, да приготвяте непосредствено преди употреба. Когато правите маска за лице, избягвайте прекалено фините зони – около устните и очите.
Ако имате боядисана коса, не е желателно да си правите маски с хума, защото ще отмият боята ви. Ето и какви маски ви предлагаме:
- За проблемна и мазна кожа смесете по една супена лъжица зелена хума и бирена мая, добавете и вода - толкова, колкото да стане еднородна смес. Маската е готова за нанасяне.
- Отново за мазна кожа можете да си направите маска от един брой кайсия, ½ с.л. хума и 1 с.л. кисело мляко. Първо намачквате хубаво кайсията, след което добавяте млякото и накрая хумата. Разбърквате маската и нанасяте на почистено лице. След двадесет минути изплакнете.
- Смесете 2 с.л. хума с отвара от мента – количеството на отварата да е толкова, колкото да се получи гъста смес. Намазвате лицето и изчаквате десетина минути. След отмиване намажете с овлажняващ крем. Подходяща за нормална кожа.
- Можете да смесите равни количества хума и запарка от зелен чай. Получената смес намазвате на лицето и след двадесет минути измиваме. Най-добре преди маската да отворим порите – така че за по-голям ефект правете маската непосредствено след баня. Тази маска може да се използва и за коса. Ще стимулира растежа и ще помогне, ако страдате от косопад.
- За мазна и изтощена коса, направете си маска на косата с ¼ ч.ч. зелена хума, както и по 2 с.л. минерална вода и ябълков оцет. Със сместа намазвате чистата и леко влажна коса. Нанасяте с масажиращи движения по скалпа.
След това слагате върху косата шапка за баня и стоите по този начин двадесет минути. Изплакнете с топла вода, докато не премахнете хумата. Косата ви ще стане по-жизнена, ако правите маската редовно.