Глобален анализ, който е направен от ООН, показва ужасяващи резултати – до 2030 година новите случи на рак ще се увеличат двойно. С други думи страдащите от страшното заболяване ще достигнат 21.6 милиона на година, в сравнение с 14 милиона, през 2012 година.
Ще нараснат и смъртните случаи от коварната болест – от около 8.2 милиона за година ще достигнат 13 милиона за същия период. Основната причина е, че населението в света застарява, придобива все повече вредни навици, твърдят в доклада си от Международната агенция за изследване на рака (МАИР).
От там критикуват основно компанията Биг Табако (Big Tabaco) – стремежът на компанията за все по-големи продажби и съответно печалби е неразривно свързан с увеличаването на хората с рак на белите дробове. Докладът е изработен с помощта на над 250 учени от 40 страни и е оповестен в навечерието на Световния ден на рака (4 февруари).
Подобен преглед не е правен през последните шест години. Маргарет Чан, която е генерален директор на Световната здравна организация (СЗО), обръща сериозно внимание на предположението, че ракът ще бъде най-голям бич за развиващите се страни.
Тя дори уточнява, че тези страни вече се борят с рака и че той в много от случаите е следствие на бедността. Предполага се, че до 2015 година новите случаи на заболели от рак ще нараснат с до 19.3 милиона, като 11.4 милиона ще са смъртните случаи. Пет години по-късно – през 2030 година, новите случаи на раково болни ще са около 24 милиона годишно.
53 на сто от болните от коварната болест са мъже, а 57 процента от починалите от ракова болест също са от мъжки пол. При господата най-често срещан е ракът на белите дробове – около 16.7 на сто, следван е от рак на простатата – 15 процента, рак на стомаха - около 8, 5 на сто, рак на черния дроб – 7.5 процента.
Жените, макар статистически да се разболяват по-рядко, страдат най-много от рак на гърдата – 25.2 процента. Следва ракът на белите дробове – 8.7 на сто, рак на шийката на матката – 7.9 процента и стомаха – 4.8 на сто.