Изследване на британските медии Дейли експрес и Би Би Си е стигнало до извода, че мрънкащите жени могат да съкратят живота на половинката си, особено ако той е на средна възраст.
Резултатите показват, че мрънкащите съпруги удвояват риска от преждевременна смърт на мъжете си за разлика от съпругите, в чийто дом цари спокойствие.
Ако мъжът на средна възраст е подложен на допълнителен стрес от приятели и роднини, рискът от преждевременна смърт може да се утрои.
"Мъжете изглеждат особено уязвими от притесненията и изискванията, произтичащи от жените им" – заявява доктор Рике Лунд от университета на Копенхаген.
В графата на най-уязвимите мъже, които се влияят от натякванията на съпругите си, попадат безработните. Безработицата е наредена сред най-стресиращите социални отношения.
Преди две години учените от шведския медицински институт стигнаха до заключението, че мрънкането е вродено качество на повечето жени.
Специалистите са установили, че женският мозък е по-склонен на тревога, депресия и смяна на настроенията от мъжкия. При това тези особености се влияят силно, ако жената е на нискокалорийна диета с увеличен прием на белтъчини.
Изчислено е, че жените страдат по-често от депресия от мъжете. Всяка четвърта жена е преминала курс на лечение в даден етап от живота си, докато при мъжете такъв курс преминават един на всеки десети.
По време на проучването учените са установили, че причината за тази разлика се крие в преработването на серотонина – хормонът на щастието.
Жените преживяват повече стресови ситуации и психологични травми, като раждане и отглеждане на деца, в сравнение с мъжете. Заради това с времето мозъкът им губи способността да регулира настроението и половото влечение.
Ниските нива на серотонин в организма предизвикват депресия, а действието на повечето антидепресанти е насочено именно към повишаването на нивата на хормона в човешкото тяло.
Експертите съветват раздразнителните жени да да потърсят помощ при специалист или да променят начина си на живот.