Ново проучване показва, че 10% от собствениците на кучета имат проблеми със съня заради домашните си любимци. Това отново повдигна въпроса дали да оставяме кучетата в спалнята.
Според авторите на проучването споделянето на леглото с домашния любимец крие редица рискове, които не са за пренебрегване.
Изследователите казват, че предаването на болести между кучета и техните стопани, макар и да е рядкост, се случва. Близо 60% от всички човешки патогени са предадени от животно, а 100 от близо 250 заболявания идват именно от опитомен домашен любимец.
Експертите предупреждават, че малките деца, възрастните хора и пациентите с увредена имунна система са най-уязвими към болести, чийто носители са домашните животни.
Според проучвания за американците е съвсем нормално кучето да се допуска в спалнята и леглото, а 62% от британците казват, че дори спят всяка вечер с домашния си любимец.
Това според експертите не е много препоръчително, тъй като може да развиете алергии, а неспокойният сън на животното може да ви смути, докато спите и с течение на времето да ви докара безсъние.
Някои стопани казват, че се чувстват по-спокойни, когато домашният им любимец споделя леглото им, но и в този случай трябва да се внимава, защото след това трудно ще изкарате кучето от спалнята си.
Ако сте от хората, които заспиват заедно с домашния си любимец на леглото, задължително преди да го допуснете в спалнята си, трябва да го напръскате с препарат, за да предотвратите нежеланите реакции.
Но все пак по-голямата част от експертите се обединяват около тезата, че кучетата нямат място в спалнята и леглото ви заради алергиите, които могат да предизвикат и нарушенията на съня.
Научете домашното си животно да спи в обособен кът, като им създадете навик за лягане в определено време.
Ако кучето свикне да спи до вас в спалнята, отучването му става много трудно и бавно, затова е важно още от самото начало да го държите далеч от леглото си.