Учени от Института за пигментни нарушения в Германия обясняват, че косата при хората посивява поради натрупването на оксидативен стрес. А той е налице в резултат от натрупването на водороден пероксид в космените фоликули. Така косата започва да посивява отвътре навън.
Последни открития на нова модифицирана псевдокаталаза успяват обаче да се преборят с обезцветяването на косата, дори и това на кожата. Съединение възпрепятства появата на оксидативния стрес и неговото влияне върху организма.
Експертите съобщават още, че този начин на терапия е много подходящ и за пациенти с левкодерма - състояние познато и като витилиго. То е сравнително често срещано хронично кожно заболяване, характеризиращо се с появата на обезцветени по-светли петна по кожата на тялото. Смята се, че различни автоимунни, генетични, хормонални или други външни фактори могат да отключат болестта.
Екип от учени анализират 2411 пациенти с различни варианти на витилиго. 57 от тях били с диагноза сегментно витилиго (от едната страна на тялото) и 76 - със смесено такова (по цялото тяло, включително лице, ръце, ходила). Оказало се, че при хората със сегментна левкодерма, новият метод на лечение с модифицираната псевдокаталаза е бил с положителни резултати. Кожата на тези пациенти била възстановена, придобила предишния си цвят.
Специалистите намират това откритие за много полезно. То би променило живота на много хора, защото тези промени във външния облик - побеляването на косата и обезцветяването на кожата, могат да нарушат хармонията у човека. А с този нов метод се очаква да бъде променен радикално животът на много хора.
В крайна сметка се оказва, че косата не губи цвета си, защото човек е помъдрял, а поради натрупването на водороден пероксид в космените фоликули. И всичко това в резултат на тяхното износване. Прекисът от своя страна блокира нормалната продукция на меланин - естествения пигмент, отговорен за цвета на косата, кожата и очите.