По-големи мутации в митохондриални ДНК варианти се наблюдават при деца, родени от по-възрастни майки, установи скорошно проучване.
Митохондриите представляват структури в клетките, които произвеждат енергия и носят ДНК информация. А мутациите им са опасни за здравето, защото засягат органи, изискащи много енергия като мозъка, сърцето, както и скелетните мускули.
Екип от учени откриват как по-възрастните майки могат да предават мутациите на гените си в поколенията. Изследователите обясняват, че това е опасно, зщото митохондриалните ДНК мутации причиняват повече от 200 болести и допринасят за развитието други такива като диабет, злокачетсвени заболявания, болест на Паркинсон и тази на Алцхаймер.
Също генните изменения могат да причинят и синдрома на Кърнс–Сеър, който причинява пълна загуба на физическите функции на сърцето, очите и мускулните движения.
Като общият фактор между тези болести е, че митохондриите се оказват не в състояние да изгорят докрай храната в организма и да генерират енергия.
За целта на своето проучване учените изследвани кръв и клетки от вътрешната страна на бузите на 39 здрави двойки, включващи майката и нейното дете. Бащата не е участвал, защото тези мутации се предават само от жената, допълват изследователите.
Чрез специален метод се установило, че резултатите от взетите проби показали повече мутации именно при по-възрастните майки. А те в проучването били между 25 и 59 години. Изненадата дошла от анализа на детските проби. При тях се установило, че тези, родени от по-зрели жени, имали по-високи нива на мутации.
Важно е през бременността или преди нея да се осъществи генетична консултация, смятат специалистите. Ако жената страда от митохондриално заболяване, е от значение да се прецени рискът за развиващия се плод.
Не бива да се пропуска и опасността от един друг генетичен проблем - Синдрома на Даун, чиято изява също е в пряка корелация с възрастта на родителите, повече от тази на майката.