Игрите на открито трябва да бъдат предпочитани не само заради чистия въздух, а и заради мръсотията, твърдят американски учени. Според тях игрите в кал или друг вид мръсотия са полезни за кожата на децата.
Според учените прекалено чистата кожа има по-слаба способност да регенерира. Те открили, че бактериите, които живеят върху горния слой на кожата, предпазват от възпаления при травми.
Тези бактерии намаляват хиперактивният имунен отговор на тялото, когато получава порезни леки рани и одрасквания, от които кожата се надува. Според експерти това откритие е „хигиенична хипотеза”, съгласно която децата, чиято кожа е подложена на въздействието на бактерии, са по-малко склонни и към алергии през следващите години.
Учените стигнали и до извода, че възпаленията могат да бъдат блокирани от стафилококи. Този вид бактерии създават специални молекули, които действат върху кератиноцитите – основните клетки на епитела на кожата.
Тези молекули контролират поведението на кератиноцитите и предпазват от прекомерно бурна имунна реакция. Много учени предполагат, че хората все повече страдат от алергии заради честите хигиенни процедури.
В развитите страни броят на хората, които страдат от алергии, се увеличава с мълниеносна скорост. Това обаче не значи, че не трябва да използваме душа поне веднъж на ден.