Въпросът за енергоспестяването и грижата за околната среда става все по-наболял през последните години. До момента познатата ни като „евтина енергия” за живот скоро ще изчезне.
Основните източници, като нефт и нефтени продукти, са на привършване, което води до ежедневно повишаване на цените. Нарастване на цените се наблюдава още при основните енергии за живот – ток, газ и вода. Всички тези предпоставки неминуемо водят до трансформация в посока към зелена икономика.
Все по-скъпите енергийни продукти, които в по-голямата си част са на изчерпване, водят до тенденциозно обръщане към пестенето на енергия. Има много разработки, които могат да улеснят живота ни в тази насока. Една от тях е пасивната къща.
Пасивната къща пести енергия и опазва околната среда. Подобни енергийно ефективни домове се създават за пръв път в Германия. Преди 20 години в Дармщад доктор Волфганг Фаист основава своя институт на пасивната къща.
Оттогава до днес основна задача на работния екип е усъвършенстване на тази технология. Огромната изследователска работа включва проучване на факторите, които влияят на термоизолирането, както и времето на строителството и експлоатацията на къщата.
Пасивната къща се строи с едни от най-модерните конструкции и материали за отопление и водопровод. Оборудването в нея също е резултат от все по–нови и усъвършенствани разработки. Резултатът е един модерен дом, характеризиращ се с комфорта, ниски енергозагуби и невероятен вътрешен климат в помещенията.
Всяка от пасивните къщи е така конструирана, че автоматично да поддържа комфортна влажност и температура. Още с влизането в тях се усеща свеж, чист и топъл въздух. Подът и стените също са приятно топли.
Всичко това е резултат от високото ниво на херметичност и усилената топлоизолация на съоръжението, която е в пъти повече от тази, използвана в традиционното строителство до момента. Топлина и енергията на слънцето и земната почва са съчетани така, че човек да се почувства много по-близо до природата от когато и да било до сега.
Енергията, от която се нуждае пасивната къща, е минимална - 10 кВт електроенергия и водоснадбдяване, които подсигуряват всичко - гореща вода, отопление, климатизация и вентилация. Годишно се губи едва 15-20 кВт топлина на квадратен метър площ.
Изумителното е, че дори при спиране на цялото електричество при температура навън под -10 градуса, пасивният дом изстива само с 1 градус за 24 часа.
Създателите на пасивната къща и хората, които вече са се възползвали от удобствата ѝ, са категорични, че тя е един изключително здравословен избор, който удължава живота на обитателите си. Тя е перфектна за хора с алергии, тъй като факторите, които ги провокират, са сведени до минимум или въобще не съществуват.
Пасивните къщи стават все по-популярни не само в родината си Германия, но и по целия свят. Цената на този комфорт е доста висока, но това е инвестиция в едно по-добро бъдеще.