Теорията, че противоположностите се привличат, се оказа лъжа. Учените са категорични, че човек бива привлечен само от подобни на него индивиди.
Различните характери просто не се привличат. Според учените от Уелсли Колидж и Канзаския университет в САЩ хората, които имат различни виждания за живота, несъзнателно се отбягват. И обратното – тези, които споделят общи възгледи, се чувстват привлечени едни от други.
Теорията е доказана с уникален експеримент. Учените са провели първото по рода си мащабно проучване сред 1 500 двойки. Те били както интимни партньори, така и приятели и познати. Всеки от тях трябвало да попълни анкета с въпроси относно своите ценности, личностни характеристики, възгледи и убеждения.
Получените данни са анализирани с цел да се установи доколко подобни или различни са хората във всяка една двойка. Учените са търсели отговор на въпроса дали партньорите и приятелите с по-дълга връзка имат повече общи интереси помежду си, или не.
Резултатите били повече от красноречиви. В 100 % от случаите, независимо дали са се срещнали току що или са заедно отдавна, двойките споделяли общи възгледи за живота.
В рамките на изследването е установено още, че ако все пак има определени различия между партньорите, то те може и да се нагодят едни към други. Вероятността това да се случи обаче е минимална. Ако съществува определено несъгласие, особено по важните въпроси, предпочитания и ценности, то се запазва във времето. Промените са нещо трудно, поради което човек на подсъзнателно ниво търси и избира хора, които са по-близо до целите и нуждите му още в самото начало.
Един от негативите на това да търсим подобни на нас хора, е нарастващата с времето скука. Несъзнателното търсене на сходства у приятелите и партньора ни лишава до иначе така креативния и възпитателен сблъсък с различните идеи, гледни точки и ценности. Различните може и да не ни привличат, но е добре да общуваме с тях, защото понякога в техните възгледи можем да открием собствените си грешки.