Има много предимства от обвързването, сред които са например мечтаният меден месец, по-голямата удовлетвореност от живота, данъчните облекчения.
Сега изследователите са открили още една изненадваща полза от брака – щастливите двойки пият по-малко алкохол, отколкото техните самотни връстници. Бракът не само кара хората да пият по-рядко, но и ограничава злоупотребата с алкохол. Изключение правят някои женени мъже, които пият по-рядко, но по-големи количества.
Изследователи от Университета на Вирджиния са провели интервюта с 2 425 двойки близнаци – мъже и жени от щата Вашингтон, относно това колко често и по колко алкохол пият. Когато видели отговорите на близнаците, при които единият бил семеен, а другият бил сам, те установили, че женените мъже и омъжените жени са склонни да пият по-малко от тези, които са сами или са разведени.
Доказателствата от проучването сочат, че хората пият най-често и най-много, когато са необвързани. След брака пиенето спада значително както по честота, така и по количество.
Учените установили, че след брака и мъжете, и жените пият по-малко при посещение на заведение. Това може би се дължи на факта, че обвързаните не се нуждаят от даваната от алкохола смелост, за да заговорят непознат.
Проучването не показва прецизно с колко точно бракът намалява пиенето, но разликата между женените и самотните близнаци не се смята за драматична. То също така не обяснява достатъчно защо семейните двойки пият по-малко. Предишни проучвания сочат, че женените партньори наблюдават поведението си един на друг и насърчават добрите навици.
Моделите на употреба на алкохол не се различават сред женените близнаци и тези, които са в съжителство – тези, които са в ранен етап на връзката си или по някаква причина са решили да не се женят.
Интересното е, че изследването показва, че женените мъже близнаци са по-склонни на гуляи и злоупотреба с пиене, отколкото мъжете, които са в съжителство. Може би това се дължи на старанието на тези, които са в по-нова връзка, да показват най-доброто от поведението си.
Мъжете и жените в съжителство пият по-често от женените, но женените мъже пият по-голямо количество алкохол. При дамите разликата в количеството не е съществена, което контрастира с резултатите при мъжете, при които женените пият много повече от несемейните.
Изненадващо е, че при разведените ефектът върху консумацията на алкохол не е толкова голям, колкото някои са се страхували. След разпадането на брака може да се наблюдава увеличаване на количеството изпит алкохол на едно посещение на заведение, но честотата на пиене не е вероятно да се увеличи. Това важи както за мъжете, така и за жените. Причината може би се крие в създадените навици за честотата на употреба на алкохол по време на брака.
Настоящето проучване е първото генетично обосновано проучване за ефекта на брака върху честотата и количеството на консумация на алкохол по отделно. Все пак близнаците не са представители на широката общественост, а и не е възможно да се установи дали женените участници не са били изложени на непремерено влияние.