Виждали сте, че в аптеките и специализираните магазини за козметика се продават от онези клечки за уши, които са с ограничител. Така че клечката да не може да влезне навътре в ушите на бебето или детето и да стане някоя сериозна беля. Казвате си, че те са най-добрият вариант за почистване на бебешки уши и колкото повече ги използвате, толкова по-спокойни се чувствате.
Тук вероятно ще ви изненадаме, но вътрешността на едно ухо, независимо дали е бебешко или на възрастен човек, изобщо не е необходимо да бъде почиствана. Това е официалното становище на почти всички УНГ доктори. Колкото повече ровичкате в ухото, за да изчистите ушната кал, толкова повече ухото ще започне да я произвежда. Това е негов защитен механизъм, целящ във вътрешността на ухото да не проникне мръсотия от заобикалящия ни околен свят или пък в него да проникне някакво чуждо тяло. Например заблудила се мушичка.
Не си мислете, че оттук автоматично следва изобщо да забравите за почистване на бебешките уши. Напротив, почиствайте ги след всяко къпане на бебето, но не вътрешността на ухото, а само ушната мида!
При бебетата, включително и в областта на ушите, е налице много нежна кожа и лесно може да се раздразни, ако се опитвате да почистите бебешки уши с хавлията или кърпата, в която сте облекли вашето отроче след изкъпването му.
Използвайте напоен във вода (най-добре преварена) памучен тампон и нежно изтрийте с него всички гънки, намиращи се в областта на ушната мида. Тампонът трябва да е добре отцеден от водата, защото в противен случай рискувате да попадне течност в самото ухо. Може и изобщо да не мокрите памучния тампон, ако бебешката кожа е достатъчно влажна от къпането.
Всъщност, както виждате, няма нищо толкова сложно в почистването на бебешки уши, просто трябва да се научите, че клечките за уши, макар и с ограничител, нямат работа във вътрешността му. А редовната добра хигиена по почистване на бебешката ушна мида е съвсем друга работа, която не бива да е пренебрегвана.