Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Интимно»Сексът направил хората по-устойчиви на инфекции

Сексът направил хората по-устойчиви на инфекции

Секс

Ново изследване твърди, че сексът прави хората много по-устойчиви на инфекции, тъй като чрез него те стават по-способни да се адаптират към заплахите на постоянно променящата се околна среда.

На пръв поглед има много предимства в това човекът да се възпроизвежда като клонира самия себе си. Има такива примери в природата. Комодският варан и морските звезди се размножават именно по този начин.

Това, разбира се, е много по-скучно от човешка гледна точка, защото премахва необходимостта от намиране на партньор, потенциалните рискове и нерви на ухажването и влюбването.

Както при хората, така и при животните социалните ритуали, предназначени да се привлече партньор, са много и изключително сложни. При хората например те могат да включват притежаването на лъскави автомобили, маркови дрехи, дълбоки деколтета и т.н.

Не по-различно стоят нещата и в животинското царство. Там привличането на партньор изисква богато и пищно оперение, ожесточени сблъсъци с еленови рога и остри нокти и какво ли още не. Вече е известно, че сексът позволява на гените да се смесват, което позволява популациите бързо да се развиват и да се адаптират към променящата се среда.

Въпреки това фактът, че повечето същества на планетата правят секс, за да се размножават, вместо да се клонират, показва, че този така наречен метод има много повече предимства. Кои са те отдавна кара учените да си блъскат главите по темата.

Лъвове

Отговорът обаче е труден, защото повечето организми се възпроизвеждат или със смесване на гени, или само с клониране. Това не позволява на учените да правят сравнения, с които да пресеят предимствата и недостатъците на двата начина.

За да се разреши въпроса, изследователи от Университета на Стърлинг изследвали водни бълхи – морски същества, който могат да се произвеждат както по полов път, така и чрез клониране. В процеса на работа те установили, че съществата, които са родени чрез полово размножаване, са два пъти по-устойчиви на инфекции за разлика от тези, които са родени от клониране.

Един от най-старите въпроси на еволюцията е защо съществува сексът, след като отнема толкова време и енергия. Опашката на пауна и рогата на елена съществуват единствено заради него – за да се привлече партньор, споделя авторът на изследването – д-р Стюарт Олд.

Истината е, че чрез него и чрез смесването на гените следващите поколения стават все по-силни. Те наследяват родителите си, но стават по-устойчиви на инфекции и се справят по-добре. Това обяснява защо еволюцията е предпочела този начин за възпроизвеждане. Иначе щяхме да сме заобиколени от клонирани същества, казва още той.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest