Кожните инфекции са едни от най-честите възпаления по тялото. Според вида си инфекциите се разделят на бактериални, вирусни и гъбични, което показва и причинителя на конкретната кожна инфекция.
Най-чести са бактериалните и гъбични инфекции, с които човек може да се пребори и в домашни условия.
Причини за кожни инфекции
Най-честата причина за инфекциите на кожата са бактерии от групата на стафилококите и стрептококите. Инфекциите се предават и от човек на човек чрез използването на общи предмети.
Причините, от една страна, могат да се появяват от бактерия или вирус, която се настанява в организма от вън. От друга страна, паразити като въшки или кърлежи също са пренасители на възпаления, които засягат кожата.
Видове кожни инфекции
- кожен абцес – абцесът е бактериална инфекция, която засяга дълбоките слоеве на кожата и се проявява като червена твърда подутина на повърхността. Тук влизат херпесът, брадавиците и вагиналната кандидоза, която е резултат от увеличения прием на антибиотици;
- целулит – това е възпаление на кожата и тъканите, характеризиращо се със зачервяване, подуване в засегнатата област на тялото;
- фоликулит - възпаление на космените фоликули, причинено от бактерията Стафилококус ауреус. Най-често фоликулитът се представя под формата на сърбящи малки пъпчици;
- гъбични инфекции (тинеа) - предизвикват се както от прием на някои лекарства и понижен имунитет, така и от недостатъчна лична хигиена. В началото те са малки петна, но с времето нарастват го големината на нормален пръстен.
Симптоми на кожни инфекции
Кожният обрив и сърбеж са най-честите оплаквания при инфекции на кожата. Около розовите петна се появяват и групи от малки мехури, които потъмняват и с времето образуват корички.
При фоликулит пъпките са гнойни, заобиколени от леко зачервен ореол и са центрирани от плътен или по-фин косъм. Фоликулит се развива основно в по-окосмени зони.
Лечение на кожните инфекции
В зависимост от конкретното възпаление на кожата се назначава и подходящото за него лечение.
При кожния абцес най-често е прилагано домашното лечение с топли компреси. Върху засегнатото място се поставя затоплена кърпа, която ще стимулира циркулацията на кожата и ще ѝ помогне да отстрани бактерията по-бързо.
Куркумата също е препоръчителна заради силните си противовъзпалителни свойства. За лечението на кожен абцес е нужно да прибавяте към чаша топла вода или мляко една чаена лъжица стрита куркума и да пиете тази напитка 3 пъти дневно.
При целулит трябва да спазвате няколко съвета, за да се справите с възпалението. Трябва да миете засегнатото място 2 пъти на ден с мек сапун без да натискате.
Инфектираната кожа се маже с антибиотичен мехлем, който може да спомогне за по-бързото стихване на възпалението.
С някои методи, които може да прилагате вкъщи, може лесно да се справите с фоликулита.
Първата и най-важна стъпка е редовно да почиствате засегнатата област с хладка вода и антибактериален сапун. За да премахнете мъртвите клетки, може да използвате мокра кърпа, с която да направите лек пилинг на кожата.
Смес от ябълков оцет и вода, с която да почесвате кожата си всеки ден, също ще помогне при лечението на инфекцията.
Терапията при гъбичните инфекции се осъществява с лосиони, кремове и гелове, които премахват възпалението. В зависимост от тежестта на инфекцията лечението продължава между 30 и 60 дни.
Превенция при кожни инфекции
Хигиенните навици за много важни както за лечението, така и за предотвратяването на всякакви кожни инфекции. Нужно е много добре да подсушавате тялото си след баня.
Избягвайте дрехите, които са ви прекалено тесни, и затворените обувки през лятото. Не ходете боси по влажни настилки и не използвайте чужди вещи – дрехи или гребени, за да не се заразите с инфекцията.
Консумацията на някои естествени противогъбични средства - чесън и цитрусови плодове, също е препоръчителна. Ако сте податливи на гъбични инфекции, може да приемате по-големи количества от тези продукти, за да подсилите имунната си система.