Колитът представлява възпалително заболяване на дебелото черво, което може да протича остро или хронично. Причините за развитие на колит са различни и могат да бъдат от чревна дисбактериоза до отравяния с химикали.
Симптомите при острия колит включват диария, която се редува със запек, спазми в корема и газове. Симптомите при хроничния колит са тъпа болка ниско в крема, подуване на корема.
Храненето при колита е изключително важно за овладяване на възпалителния процес. Сред храните, които биха могли да обострят колита са пресния хляб и хлебните изделия, направени от бутер и маслено тесто, супи с грах, боб, просо и млечни супи.
Ястия, които се задържат твърдо дълго в стомаха, усвояват се трудно и дразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт не се препоръчват. Забранени са пикантните подправки, твърде студени или твърде горещи ястия. Не бива да се консумират тлъсти меса и птици, пушени храни, консерви, патешко и гъше месо. Свинското и агнешкото трябва да се ограничат. Бобовите култури са абсолютно противопоказни.
Суровите непюрирани зеленчуци, маринованите и солени зеленчуци, чесън, гъби, ряпа, краставици, лук и репички обострят колита. Твърдите плодове в суров вид, горските плодове с едри зрънца, смокините, фурмите, сладоледът, шоколадовите кремове да се избягват. Същото важи и за мазни сосове, хрян, горчица, черен пипер, силни бульони.