Почти всяка жена поне веднъж през живота си е страдала от цистит. Какво представлява той? Циститът е възпаление на пикочния мехур, вследствие на бактериална инфекция, гъбички, химикали или протозои.
В зависимост от продължителността на инфекцията, както и от честото на нейното проявяване, циститът бива остър или хроничен.
Препоръчително е още при първите симптоми на цистит да вземете мерки, за да може инфекцията да отшуми максимално бързо. Освен правилното хранене, което е първата крачка към борбата с цистита, може да се обърнете към народната медицина, където се предлагат редица рецепти за лечение на цистит с билки.
На първо място вместо вода може да приемате ечемичева вода, която се приготвя като 1 шепа перлен ечемик се вари в 1 л вода, докато течността се редуцира наполовина. Тази отвара ще засили диурезата ви, като е особено ефикасна, ако към нея се добави и малко мед от манука.
При лечението на остър или хроничен цистит се залага на билки, които имат изразено антибиотично, антимикробно и противовъзпалително действие, като блатен аир, бреза, червена боровинка, невен, жълт кантарион, черен бъз, хвойна.
Ефикасни при цистит са също широколистен живовляк, лук, чесън, малина, момина сълза, дяволска уста, коприва и мащерка.
Много ефикасни за лечение на възпалението на лигавицата са билки като исландски мъх, блатен розмарин, червен аборовинка и мечо грозде, а за премахване на болката при цистит препоръчваме хмел, трицветна теменуга, дилянка и планинска арника.
Част от лечението на цистита с билки е диуретичната терапия, която може да се стимулира с помощта на настойки от полски хвощ,блатен аир, черен бъз, коприва и чесън.
Ако, въпреки приложенотобилколечение на цистит, той не отшуми до няколко дни, е силно препоръчително да направите консултация с лекар.