Във взаимоотношенията между хората понякога се случва някой да обиди свой близък човек и след това са съжалява за постъпката си. Най-доброто, което може да се направи в този случай, е да се поднесе извинение. Звучи лесно, но как всъщност да се извиним?
Първо, определете къде сте сбъркали и как с тази грешка сте наранили другия човек. Трябва да посочите реалния си пропуск. Поемете отговорността за грешката си и не се опитвайте да си измисляте хиляди оправдания. Когато се извинявате, го правете искрено, а не с половин уста, защото непълното извинение може да се разтълкува отново като обида.
Изберете най-подходящото време за извинение – понякога е хубаво веднага, след като сте сгрешили, а друг път трябва да изчакате да мине малко време. Започнете извинението си с това, което сте сбъркали, опишете грешката си и бъдете подробни. Кажете директно „извинявай“ без заобикаляне и общи приказки.
След като проведете разговор и другият човек приеме извинението ви, не забравяйте да завършите с благодарност. Това означава да кажете на човека какво означава той за вас, както и за ролята, която играе в живота ви. Спомнете си за нещата, които ви свързват, а не за лошите мигове. Не на последно място – опитайте се да компенсирате неправилната си постъпка с малък жест на внимание.
Ако човекът срещу вас не приема лесно извинението ви, бъдете търпеливи. Понякога хората искат да простят, но им трябва повече време, така че не затваряйте вратата към себе си. Помнете – когато някой приеме извинението ви, това не означава, че той веднага ви е простил. Заздравяването на старите рани може да отнеме време, но важното е в крайна сметка да се възстановят добрите отношения между хората.