Понякога животът поднася изненади, изискващи от нас адекватна реакция и значителна изобретателност. Например, всеки поне веднъж в живота си, по някаква причина трябва спешно да реши как бързо да изсуши дрехи. Основното нещо е спешно да се намери надежден източник на топлина.
Ето как да изсушим бързо дрехите!
В пералня
Ако трябва да изсушите едно нещо много бързо след изпиране, първият най-логичен начин е да използвате сушилня. Но ако нямата такава? Няма проблем! Заедно с нещо мокро, поставете няколко сухи хавлиени кърпи в барабана на обикновена пералня и я настройте на максимална центрофуга, която тъканта може да издържи адекватно. Кърпите ще абсорбират излишната влага и процесът на разделяне с излишната влага по време на цикъла на центрофугиране ще бъде по-бърз. След такъв вид сушене преминете върху дрехата с топла ютия. Ще можете да получите напълно суха материя след половин час.
Гладене
Загрейте ютията си, не забравяйте да изключите функцията за пара. Гладете влажните дрехи от двете страни. След това закачете дрехата на закачалка или на облегалката на стола. След 10 минути изгладете отново от обратната и лицевата страна. Сушете чорапи с ютия само през слой плат.
Сешоар, вентилаторна печка
Но как да изсушите бързо дрехите от вълна, защото те не могат нито да се усукват, нито да се гладят? За да направите това, използвайте сешоар, нагревател с вентилатор. Закачете пуловер, вълнена блуза на облегалката на стол или закачалки на разстояние половин метър от устройството, насочете топлия въздух към него. Дори дънките могат да се изсушат бързо по този начин. Опитайте се да издухате дрехите от всички страни. След половин час нещото трябва да изсъхне. Между другото, много е удобно да сушите синтетични чорапи със сешоар.
Фурна
Такова сушене на влажни дрехи ще отнеме само около час от вашето ценно време (в зависимост от тъканта). Включете фурната. Докато се затопля, поставете по-близо стол с висящи на него дрехи. Отворете вратата и не я затваряйте до самия край на процеса. Периодично обръщайте дрехата, така че тъканта да изсъхне равномерно, особено ако е вълнен пуловер. Предупреждение: трябва да сте с чиста фурна. Иначе дрехата ви ще ухае на печена патица.
Радиатор
Закачете прането на радиатора веднага след изпиране (трябва да е центрофугирано или добре изстискано). След няколко часа ще е готово. Особено добре върху него се сушат ръкавици, шапки, чорапи. Но големите неща ще трябва да се обърнат за равномерно нагряване. Отопляема релса за кърпи в банята също ще замени перфектно радиатора.
Естествено сушене
Във ветровит слънчев ден дрехите след пране могат бързо да се изсушат навън. Използвайте балкона, отворете прозорците на стаята: оставете слънчевите лъчи и топлия бриз да си свършат работата.
Микровълнова печка
Можете да изсушите дрехите бързо в микровълнова. Внимателно поставете чорапи и други дребни предмети на дъното на фурната. Включете функцията за загряване за 30 секунди. Повторете няколко пъти. Не се отдалечавайте много от печката. Уверете се, че в дрехите няма метални елементи!
Електрическа сушилня
Ако трябва да изперете случайно петно по време на работа, използвайте електрически сешоар за ръце. Този уред е идеалният начин за сушене на дрехи. Първо попийте излишната влага с хартиени кърпи, а след това смело излагайте мократа си блуза на топлия въздух, струящ от електрическата сушилня.
Хавлиени кърпи и топлината на тялото ви
Дебелите дрехи (дънки) могат да се сушат в няколко стъпки:
- Увийте изпраното нещо много плътно в суха кърпа.
- Седнете върху тази конструкция, така че влагата от тъканта да се прехвърли върху кърпата.
- След няколко минути извадете дрехата отдолу, развийте я. Ако кърпата е много влажна, сменете кърпата и повторете процедурата.
- Гладете с ютия без пара или изсушете със сешоар.
Бързото не винаги е добро
Има начини, които на пръв поглед ускоряват процеса на сушене на дрехите в пъти. Но практиката показва, че качеството на тъканта може да пострада. Така че, ако не искате да разваляте любимото си малко нещо, не пренебрегвайте прости съвети:
- Въздържайте се от желание да сушите дрехи на електрически нагревател.
- Не използвайте открит пламък (като газова печка), когато сушите дрехи.
- Не поставяйте обувките да съхнат на радиатора, по-добре е да пъхате повече вестници в тях, като ги сменяте от време на време.
- Никога не сушете в сушилня вълнени дрехи.