Молецът представлява сравнително дребно насекомо, подобно на пеперудите. То не представлява пряка опасност за човешкото здраве, но за това пък нанася вреди на текстил (дрехи, одеяла, килими и всякакви платове, направени от естествени влакна, като вълна или коприна) и хранителни продукти.
Всъщност не молците са преките вредители, а техните ларви. Те се хранят най-вече с вещества от неизпраните влажни материи, напоени с човешка пот или с други течности, образувани от тялото. Това се отнася за дрешния молец.
За това дрехите, преди да се приберат в гардероба, трябва да са чисти. Когато се сменят сезонните дрехи и се прави сезонно почистване, е добре да се изперат, да се сгънат в полиетиленови пликове, а между тях да се поставят препарати против молци, които се продават в аптеки, и магазини и други подобни търговски обекти.
За справяне с молците има разработени таблетки и пластири, в които има смес от камфор и нафталин.
Изпаренията от нафталина и камфора не позволяват на пеперудите да снесат своите яйца върху дрехите. Но лошото на тези вещества е, че са вредни за здравето на хората.
В случая на помощ за прогонване на молците идват масло от лавандула и масло от ела. Най-удачно е между дрехите да се сложат стръкчета изсушена лавандула или тампони, напоени с тези течности, които ще прогонят молците. Молците не понасят също така миризмата на черен пипер, изсушени портокалови кори и здравец.
Хранителният молец напада най-често варива, сушени плодове, сушени подправки, брашна и др. Заразените храни би трябвало да се изхвърлят, а за да се предпазят останалите продукти, е необходимо да се поставят в плътно затворени метални или стъклени съдове.
Шкафът, в който е бил съхраняван заразеният продукт, трябва да се измие със сапунена вода, а след това да се обтрие с оцетен разтвор. Може също така да се сложат в марля с изсушени орехови листа, които да се поставят в ъглите на шкафа.