Когато започваме да къпем бебето, най-напред проверяваме дали помещението е достатъчно топло - температурата трябва да е най-малко 20 градуса.
Слагаме да се затопли хавлиената кърпа и подготвяме всичко необходимо за къпането. Подреждаме и всичко, необходимо за обличане на бебето. Сипваме студената вода във ваничката, а след това горещата.
С термометър проверяваме температурата на водата, която трябва да бъде 37 градуса, дори и малко повече, защото, докато съблечем бебето, тя малко ще се охлади. Преди да започне къпането, измиваме грижливо ръцете си.
Поддържаме ноктите си винаги ниско изрязани. Не забравяйте да постелете и кърпа на дъното на ваничката или мивката, в която да къпете бебето - за да му е по-меко. Детето се къпе 1-2 седмично със специален бебешки сапун, а през останалите дни само с вода.
Тук е важно да отбележим, че до падането на пъпчето, то не трябва да се мокри. Ако го намокрим, е възможно появата на инфекция. За да се избегнете нежелана инфекция, може да сложите памучна кърпа на ръката си и го взимате като го хващате за коремчето. Така, че пелената да предпазва пъпчето.
Сваляме бебешките пелени, след това, като държите с лявата ръка краченцата на бебето, измивате дупето му с намокрен памук, който хвърляме, после го избърсваме с пелената. Преди къпането, трябва да бъде добре почистено, за да не замърси водата. Премахване и бебешките дрехи.
Насапунисваме бебето - най-напред тялото, а след това косичките. За тази цел отначало,може да употребявате много мека кесийка за къпане на бебе. Когато се почувствате достатъчно сръчна, насапунисвайте направо с ръката. Така е много по-приятно за бебето, и за майката.
Не се страхувайте да насапунисвате главата - фонтанелата на бебето не е толкова крехка: кожата е тънка, но под нея има здрава ципа, която издържа на нормален натиск.
Преди да натопите детето във водата, изплакнете насапунисаната си ръка, проверете температурата на водата с лакътя си, тъй като там кожата е много чувствителна.
Втора проверка не е излишна, тя предпазва бързата млада майка, забравила да премери температурата на водата, от опасността да топне детето в много гореща или много студена вода. Разбира се, ако не сте много уверени в преценката си, винаги може да ползвате термометър за вана при къпане на бебето.
Как да държим бебето при къпането по-нататък?
Вдигнете бебето, като поставите лявата си ръка под тила му, а дясната под глезенчетата и полекичка го потопете във водата. Здраво дръжте бебето с лявата ръка, а с дясната го мийте, без да пропускате косичките и зад ушите.
Обърнете бебето по коремче и го изтрийте грижливо навсякъде. Щом свикнете да държите детето във водата и видите, че къпането на бебето му доставя удоволствие, го оставете да порита.