Меланомът е злокачествено кожно заболяване. Той е сред най-агресивните видове рак, отличава се с висок растежен потенциал и склонност към метастазиране по кожата и кръвоносната система. За жалост меланомът е сред заболяванията, които имат доста висока смъртност.
Дори когато меланомът е хванат още в първи стадий преди развитието на метастази и е приложено адекватно лечение, средната 5-годишна преживяемост не надхвърля 80 процента.
Когато заболяването е открито във втори стадий, и първичният тумор е метастазирал в лимфните възли, 5-годишната преживяемост е едва 49 процента. Само единични пациенти, диагностицирани в трети стадий, преживяват 3-годишен период, а от диагностицираните в четвърти стадий с метастази в далечните органи, по-малко от 10 процента преживяват 5 години.
Класическите методи за лечение на меланом включват оперативно отстраняване на тумора, химиотерапия и лъчетерапия, като водещ метод за лечение остава оперативният.
При туморите с разсейки задължително се прилага и имунотерапия. Съществува и лечение с противотуморни ваксини, но то все още е на фаза експериментални проучвания.
Шанс за пълно излекуване има само когато меланомът е диагностициран в най-ранният стадий и дебелината на тумора е до 1 мм. Големи надежди се възлагат на таргетните терапии, които са насочени към конкретен вид генетично изменение.