Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Методи за лечение на безплодие

Методи за лечение на безплодие

Безплодие

Специално насоченият към безплодие медицински преглед обикновено е в състояние да установи причината за безплодие при жената.

Да се установи проблемът е първата стъпка към препоръчваното лечение. Най-честите причини за безплодие при жените са отказ на яйчниците, механични пречки, ендометриоза, проблеми с шийката и матката.

Общо известен факт, е че с напредването на възрастта яйчниковият резерв намалява и забременяването става все по-трудно и по-трудно.

Около 20-30% от случаите на безплодие при жените се дължат на проблеми с овулацията. Тя се регулира от хормоналната активност. Оттам следва, че някои хормонални проблеми могат да попречат на овулацията, оплождането или имплантирането на яйцеклетката. В такива случаи, най-често срещаното лечение включва хормонални медикаменти за предизвикване на овулация.

Друг проблем на жените, които се опитват да забременеят, са поликистозните яйчници. Този синдром се предизвиква от хормонален дисбаланс. Изключително високи стойности на мъжките хормони прекъсват зреенето на яйцеклетките в яйчника.

В резултат по повърхността на яйчника се образуват кисти и овулация не се осъществява. Може да не се появи менструация, а ако маточната лигавица не се изхвърли при менструалното течение, може да се формират нежелани нараствания.

Гинекологична Консултация

За разрушаване на кистите може да се използва лазерна хирургия. Това понякога възстановява хормоналния баланс. За предизвикване на овулацията се използват репродуктивни лекарства.

Ако се диагностицира непоносимост към глюкоза, лечението на повишената кръвна захар може да подобри плодовитостта. Умерено отслабване при жени с наднормено тегло е с доказано добър ефект при подобряване на чувствителността към инсулин и глюкозната толерантност.

Инфекции на маточната кухина обикновено се предават чрез сексуален контакт. Нелекуваните инфекции често водят до проблеми със зачеването.

Често срещани венерически болести са гонорея, хламидия, стрептококи и ентерококи. Бактериите причиняват повреди на репродуктивните пътища, особено на фалопиевите тръби, като се образуват белези и сраствания (тъкан, която прилепва една към друга две повърхности).

Най-доброто лечение е превенцията. Колкото повече сексуални партньори има човек, толкова по-вероятно е да се зарази от венерическа болест.

Белези и сраствания се виждат с цветна снимка с изпозване на контрастно вещество, хистероскоп (за оглед във вътрешността на репродуктивните органи) и лапароскоп (за оглед на повърхността на репродуктивните органи).

Проблемните зони може да се оправят с използването на микрохирургия или лазерна хирургия за премахване на срастванията и реконструкция на увредените зони.

При жени над 38 години алгоритъмът се сменя. На тях трябва да се препоръчва ин витро оплождане като се прескочат другите алтернативи за лечение на безплодието, за да не се губи излишно време, през което яйчниковият резерв все повече и повече намалява.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest