Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Вътрешен ечемик на окото - какво трябва да знаем

Вътрешен ечемик на окото - какво трябва да знаем

Вътрешен ечемик на окото - какво трябва да знаем

Сигурно на всеки един от вас му се е случвало на окото му да се образува ечемик. Макар да е доста неприятно като усещане, както и не особено привлекателно явление що касае външния ви вид, това не е сериозно заболяване, от което трябва да се притеснявате. Може да се случи на всеки, независимо от възраст и пол, но почти винаги минава от само себе си в рамките на няколко дни.

Ечемикът, чието научно наименование е хордеолум, бива вътрешен и външен в зависимост дали се намира на повърхността на клепача или се е образувал по-навътре. Както знаем, повечето от нас не обичат да боравят с медицински термини, поради което народът е нарекъл тази малка киста, която се пълни с гной, просто ечемик, защото в действителност на външен вид доста прилича на зрънцето ечемик.

Причините за появата на ечемик могат да са от различно естество, но е доказано, че в повечето случаи това се дължи на стафилококова инфекция.

При децата ечемикът се дължи най-често на лоша хигиена, защото те не винаги се сещат да си измият ръцете след като са играли в пясъчника или са пипали всичко, което е хванало погледа им и със същите непочистени ръце са разтъркали очите си. Естествено, това може да се случи и на възрастните, които не спазват добра хигиена.

Други фактори за появата на ечемик могат да са понижен имунитет, хормонален дисбаланс, стрес и др.

Как изглежда ечемик на окото

Както казахме в началото, прави се разлика между външен и вътрешен ечемик на окото и макар първият вид да е по-разпространен, ние тук ще се спрем единствено върху вътрешния ечемик, защото той е доста по-болезнен и често се налага да се обърнете към офталмолог за помощ.

Подобно на външния ечемик, така и вътрешния се проявява със зачервяване и подуване на клепача, но абсцесът се появява от вътрешната страна на клепача и е следствие от възпаление на т. нар. Мейбомни жлези, намиращи се доста по-надълбоко. Болката и дразненето са по-силни в сравнение с външния ечемик и често когато веднъж човек вече се е оплакал от появата на вътрешен ечемик явлението се повтаря на по-късен етап от живота му.

Най-ефективното средство за третиране на вътрешния ечемик е още от самото начало да започнете да поставяте топли сухи компреси върху засегнатото място. Логично е тези действия да са по-ефикасни при външния ечемик, но при някои хора се оказват и доста ползотворни и при овладяване на проблемите, свързани с появата на вътрешен ечемик.

Основно правило при появата на вътрешен ечемик е спазването на безупречна хигиена. Изплаквайте очите си редовно със студена вода, като предварително сте измили ръцете си и налагайте топли компреси по няколко пъти на ден.

Билки при ечемик на окото

Доказано облекчаване на болките се постига и чрез налагането на компрес, в който е поставен яйчен белтък (увийте го така че да не изтече) или пакетче от вече приготвен билков чай.

Познат метод за лечение на ечемик е и натъркването на засегнатото място със златен пръстен или златна монета. Важно е те да са предварително измити и да не оказвате прекален натиск по време на третирането на засегнатия участък.

В случай че сте изпробвали всички народни методи, но ечемикът не минава, то тогава наистина вероятно става въпрос за вътрешен ечемик и е най-добре да се консултирате със специалист. Понякога неглижирането на подобен проблем може да доведе и до проблеми със зрението.

Вижте също и за колко време минава ечемик!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest